“Geleceğimiz Temiz Enerjiye Emanet Edilmeli”

 Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır

Günümüzde sürdürülebilirlik bakış açısıyla çalışan firmalar, fosil yakıtların azalmasıyla talep görmeye başlayan güneş enerjisini kullanarak, enerji kullanımını optimum hale getiriyor. Bu bakış açısıyla çalışan İnform, 2009 yılında başladığı ÇATI uygulamalı Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumlarına her geçen gün artan bir ivmeyle devam etmektedir. 

Fosil yakıtlar son iki yüzyıl içerisinde, üretim teknolojilerinin gelişmiş ve ucuz olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak 1973 yılında gerçekleşen petrol kriziyle birlikte tarihte de ilk kez, enerji kaynaklarında alternatif yol arayışları gündemi uzun süre meşgul etti. Yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimini destekleyen bir başka önemli gelişme, 90'lı yıllarda çevre bilincinin ortaya çıkmasıyla oldu. Bu farkındalığın sonucu olarak ise geleneksel enerji üretim ve tüketiminin çevre ve doğal kaynaklar üzerinde yerel, bölgesel ve küresel seviyede doğrudan olumsuz etkilere neden olduğu anlaşıldı ve sürdürülebilir bakış açısıyla çalışan firmalar ‘temiz enerji’ kullanmaya başladı.

Sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalanması sebebiyle tükenmeyen bir enerji türü olan güneş enerjisi, yenilenebilir ve temiz enerji kaynağıdır. Çevreye zararlı duman, gaz, karbonmonoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkileri içeriğinde barındırmamakta olan güneş enerjisinin atmosferin dışında şiddetinin 1370 W/m² değerinde olduğu ve yeryüzüne ulaşana kadar 0-1100 W/m2 değerine düştüğü biliniyor.  Böylelikle de güneş ışınlarının dünyaya gelen küçük bir bölümünün dahi insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazla olduğu gerçeği günyüzüne çıkıyor.

“Bugün ki çerçeveden bakıldığında gelecekte, güneş enerjisini ve teknolojilerini gündelik hayatımızda daha fazla göreceğiz”.

İnform Yenilenebilir Enerji Satış Müdürü Hakan Hızarcıoğlu, toplam 35MW gücünde GES kurmuş olduklarını ve bunu 2018’de 50MW’ye çıkarmayı amaçladıklarını ekleyerek, güneş enerjisiyle paralel ve birlikte çalışan ürünlerin geliştirilmesi noktasında Ar-Ge çalışmalarına daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurguladı.  Güneş enerjisinin en önemli avantajının tükenmez bir kaynak olduğunun altını tekrar çizen H. Hızarcıoğlu, “Etrafımızda bulunan ve sürekli tüketmekte olduğumuz, petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtlardan çok daha fazlasını, güneş enerjisiyle elde edebiliriz. Dünya'ya güneşten gelen enerji, Dünya'da bir yılda kullanılan enerjinin 20 bin katıdır. Güneş enerjisini kullanarak dünyaya yetecek enerjinin 4 bin katını elde edebiliriz” dedi.

Proje sahası ayrıntılı bir şekilde incelenmeli

İnform olarak, 1500’den fazla çatı uygulamalı GES projesi kurulumu gerçekleştirdiklerini  belirten H. Hızarcıoğlu, projede en önemli parametrenin güvenlik, verim, sürdürülebilirlik ve doğru mühendislik olduğunu söyledi. Çatı üzeri GES kurulumlarında proje sahasının ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan H. Hızarcıoğlu, “Doğu - Batı eğimli çatılar, Kuzeye yönelik açılı çatılar, gölgelenmeye müsait alanlar, bakım ve servis ihtiyaçları için gerekli alanlar, güvenlik için belirlenen alanlar gibi sadece kurulum alanının belirlemesinde bile bir çok kriterin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Sadece kurulum alanı için  bile bu kadar çok kriter varken, ürün verimlilikleri, doğru projelendirme, satış sonrası destek gibi diğer konuların kendi içindeki kriterleri de düşünüldüğünde, en küçük hatalar bile büyük sorunlara neden olabilmektedir. GES kurulum sürecinin ilk adımı doğru bir EPC firmasının seçimiyle başlanmalıdır.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)