EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Genç Ekip, Dinamik Alan; Yemeksepeti.com Kampüs Binası

Proje tasarımı ve uygulaması Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından yapılan yemeksepeti.com’un Balmumcu’daki Kampüs Binası genç, dinamik bir anlayışın ötesinde çalışanların aidiyet duygusunu güçlendirmek üzere tasarlanmış.

Online çalışma sisteminin getirisi olan yaş ortalaması kaynaklı ‘genç, dinamik ve eğlenceli’ kavramlarının ön planda tutulduğu yemeksepeti.com’un Balmumcu ’da konumlanan Kampüs Binası 5 kat ve 1 bodrum katı olmak üzere 6 kattan oluşuyor. 2.000 m²'lik alana yayılmış olan yemeksepeti.com Kampüs Binası, Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık imzasıyla mevcut yapının üzerinden yapılan değişikliklerle yeniden oluşturulmuş. Özellikle aidiyet duygusunu güçlendirecek ferah ve aydınlık mekanlar yaratmaya odaklanılmış olan yemeksepeti.com kampüsünde canlı renkler algının odak noktası olmakta.

Dinamizm vurgusu mevcut bina içinde yer alan yük asansörünün her kata çağrılabilen ve farklı katlarda kullanılabilen bir toplantı salonuna dönüştürülmesiyle pekişmiş. Masaj odası, kum torbaları, basketbol ve langırt alanları stresli bir çalışma ortamına eğlence ve rahatlama algısını taşıyarak motivasyon sağlıyor. Ofis binasının çatı katı genel bir aktivite ve toplanma alanı olarak tasarlanmış. Hareketli modüllerle yaratılan istenildiğinde kapatılıp açılabilen bir tribün şeklinde tasarlanmış mobilyalar çeşitli grup aktivitelerine ve barkovizyon gösterilerine imkan veriyor.

Çalışma alanlarında dört duvar olarak tasarlanmış bir oda kullanımına gidilmemiş. Yönetici odalarından toplantı odalarına her alanın şeffaf camlarla ayrılıyor olması şirket kültüründeki ‘açık kapı’ politikasını yansıtmakta.

2000 yılında kurulmuş olan yemeksepeti.com’un 2012’de tamamlanan Kampüs Binası’nda Studio Kairos tarafından tasarlanan Barbari masa sistemlerinden uzun çalışma alanları oluşturulmuş. Koray Malhan imzası taşıyan Path keson ve dolapların yanı sıra Gerhard Reichert ile Eckhard Hansen tarafından tasarlanmış Tristan çalışma koltukları kullanılmış. Bu ürünler dışında proje dahilinde özel tasarlanmış ürünlerle de yemeksepeti.com Kampüsü’nde Koleksiyon imzasına rastlamak mümkün.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)