Güçlendirilmiş Binalar Depremi Hasarsız Atlatabilir

Hiç kimse güvenli olmayan bir binada yaşamak ya da çalışmak istemez. Çocuğunu deprem güvenliği olmayan bir okula göndermek istemez. Bu gerçeklerle yaşayan bir ülke olarak, Türkiye, yakın tarihli büyük depremlerin ardından deprem risklerini sıklıkla konuşuyor. Uzmanlar, yapısal analiz ve detaylı modelleme ile birleştirilen çalışmaların, depreme dayanıklı binaların oluşturulmasında kritik bir rol oynadığını vurguluyor.

Dide Özdikmen

ALTER Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik Yönetici Ortağı Dide Özdikmen, "Riskli yapıların güvenli hale getirilmesi, yeni yapıların deprem dayanıklı olarak inşa edilmesi kadar önemlidir." diyor. Özdikmen, mevcut binaların güçlendirilmesinin de büyük bir önem taşıdığını belirterek şunları ekliyor: "Ülkemizde her gün deprem haberleri alıyoruz ve hala büyük felaketlerin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Yapısal güçlendirme çalışmaları, hayati riskleri azaltmanın yanı sıra maddi kayıpları da önleyebilir."

Özdikmen, mühendislik uygulamalarının sunduğu çeşitli tekniklerin (yüzen temel, çekirdek duvar, sarkaç gücü gibi) güçlendirme projelerinde etkili olduğunu ve bu sayede yapıların depreme karşı dirençli hale getirilebildiğini ifade ediyor.

Son olarak, Özdikmen özellikle okullar, hastaneler, oteller gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu binaların acil olarak güçlendirme çalışmalarına başlaması gerektiğini vurguluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)