Ham Topraktan Yapılan İlk Çevre Dostu 3D Baskılı Yapı "TECLA"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MCA (Mario Cucinella Architects) ve WASP (World`s Advanced Saving Project), ham topraktan yapılan ilk çevre dostu 3D baskılı yapıyı tamamladı. Italo Calvino'nun 'görünmez şehirlerinden' birinden ilham alan proje, eski bir konutun ruhunu 21. yüzyıl teknolojik üretimiyle birleştiriyor.

Tecla

Sıfıra yakın emisyona ulaşan projenin tamamen yerel malzeme kullanması, atık ve artıkların azaltılmasına olanak tanıyor. Ham toprak kullanımıyla birlikte TECLA, düşük karbonlu konutların öncü bir örneğidir.Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelere dikkat edilmiş. 

Tecla

MCA, TECLA kavramını yalnızca biçimsel estetik açısından değil, aynı zamanda belirli iklimler ve enlemlerle olan ilişkisi açısından da değerlendirdi. Ayrıca inşaat için kullanılan toprak karışımının bileşimi yerel iklim koşullarından etkilenir. Sonuç olarak yapı kabuğu iklim gereksinimlerine göre termal kütle, yalıtım ve havalandırmayı dengelemek için parametrik olarak uygun hale getirilmiş.

Tecla

Sürdürülebilir mimari örneklerden TECLA, "zirve ışığını" anımsatan iki dairesel çatı penceresine sahip ardışık iki ögenin bir bileşimidir ve yaklaşık 60 metrekarelik bir alana sahip. Bu kat alanı içinde mutfaklı bir yaşam alanına ve bir gece alanı yer alır.

Tecla

Sürdürülebilir mimari projelerden TECLA iki senkronize baskı kolu ile inşa edilmiş. Hareketleri optimize eden ve çarpışmaları önleyen yazılım sayesinde baskı sürecini kolaylaştırır. Bu verimli sistem TECLA'nın baskıdan sonraki 200 saat içinde oluşturulabileceği anlamına gelir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)