EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Heykelsi Brütalist Yapı Çevre Dostu Butik Otele Dönüştürülüyor

Marcel Breuer'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Brütalist mimarinin bir sembolü olan Pirelli Lastik Binası, geliştirme şirketi Becker and Becker tarafından otel olarak yeniden tasarlanıyor. Bina yıllarca terk edilmiş şekilde kaldıktan sonra, 2020 yılında mimar ve geliştirici Bruce Redman Becker'e satıldı ve 165 odalı sürdürülebilir bir otele dönüştürülmesi için planlama yapıldı. Heykelsi beton yapı, benzersiz mimari özelliklerini ve yenilikçi uyarlanabilir yeniden kullanım tekniklerini kullanarak pasif tasarım oteller için bir model olmayı hedefliyor.

Connecticut, New Haven'da kuzey-güney ana karayolu üzerinde bulunan bina, ilk olarak 1970 yılında bir lastik üreticisi olan Armstrong Rubber Company için kuruldu. Birkaç yıl sonra, lastik şirketi binayı terk etti. 2000'li yılların başına doğru, binanın alt kısmı yıkıldı ve halkın protestolarına rağmen yerine otopark yapıldı.

Breuer'in binası, mimarisi ve iç tasarımı boyunca, negatif alanlar ve boşlukların etkileşimine sahip. İç mekânda, boşluklar alt katlardaki araştırma laboratuvarlarının neden olduğu gürültüyü azaltıyor. Cephede prekast beton panellerden oluşturulan negatif boşluklar, gölge ve güneşten koruma sağlarken, dinamik bir görsel ile yapıyı süslüyor.

ABD'deki ilk pasif ev sertifikalı otel olma hedefiyle birlikte bina, rehabilitasyon ve yeniden kullanım uyarlaması ile restoran, galeri ve 165 odalı butik otel haline gelecek. Çatıdaki güneş panelleri ve park saçakları aydınlatma, ısıtma ve soğutma için %100 elektrik sağlayacak ve proje geri dönüştürülmüş ve yerel kaynaklı malzeme kullanılarak inşa edilecek. İnşaatı 2020 yılının yaz aylarında başlayan projenin 2022'nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)