EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Moskova'da Bir Pasif Ev

2018 yılında Rus mimarlık firması Snegiri Architects tarafından tamamlanan yazlık ev, normal bir evden yüzde 90 daha fazla enerji tasarrufu sağlayan bir “pasif bir ev” olarak yaratıldı.

Hill House, Moskova

Bina, daha fazla doğal ısı ve ışığı hapsetmek için odaların ve pencerelerin çoğu güneşe bakacak şekilde konumlandırıldı. Bina ayrıca havalandırma sistemi ve ısıtmalı monolitik temel plakasının tasarımını, yerden ısıtma sistemi ile birleştiren İsveç plaka teknolojisi ile donatılmıştır. Son olarak, ev, keten yağı ile doyurulmuş larix ahşabıyla kaplanmış ve soğuğa dayanıklı mineral yünle yalıtılmıştır. Bu proje kuşkusuz “pasif ev” olarak adlandırılabilir.

Hill House, Moskova

Bu projenin en önemli özelliklerinden biri, çevreye tam entegrasyonudur. Mevcut ağaçları şantiyede tutuldu. Minimum düzeyde göze çarpan bina, yeşil çatısı sayesinde ortamın organik uzantısı haline gelerek peyzajın önüne geçmiyor. Hill House'un çatısı kelimenin tam anlamıyla yeşildir.

Hill House, Moskova

Modern bilim başarılarına olan tutkunun yanı sıra, müşteri aynı zamanda tarihi, sanat ve evin dekorasyonunda eski mobilya kullanımına özen gösteriyor. Projenin müşterisi yenilikleri seven, modern teknoloji ve cihazlara ilgisi olan bir kişidir. Bu sebeple proje koruma sistemi ile birlikte akıllı ev sistemi ile donatılmıştır. Evin yakınında elektrikli araç şarj cihazı bulunan bir park yeri var.

Hill House, Proje Kesit

Proje Adı: Hill House

Mimarlık Firması: Snegiri Architects

Konum: Moskova, Rusya

Baş mimar: Nikita Kapiturov

Tasarım takımı: Snegiri Architects

İç dizayn: Nikita Kapiturov

Yapılı alan: 190 m²

Site alanı: 1000 m²

Tasarım yılı: 2016

Tamamlanma Yılı: 2018


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)