iF Design Student Award 2023

56 ülkeden 7,000’den fazla tasarım arasından en iyi 76 fikir iF DESIGN STUDENT AWARD 2023 ödülüne layık görüldü. Çığır açan dokuz çözüm de toplam 50,000 Euro'luk para ödülünü paylaştı. 

iF Design Student Award 2023

Bu yılın genç tasarımcılar yarışmasının kazananları belli oldu! 56 ülkeden 7,000’den fazla tasarım arasından en iyi 76 fikir iF DESIGN STUDENT AWARD 2023 ödülüne layık görüldü. Çığır açan dokuz çözüm de toplam 50,000 Euroluk para ödülünü paylaştı. Dünyanın dört bir tarafından gelenlerle bu yıl katılım muazzamdı, 52 ülkeden 7,000’den fazla öğrenci tasarımı, bu yılın iF DESIGN STUDENT AWARD 2023 ödülü için yarıştı. İlk değerlendirme sonucunda çevrimiçi yapılan ön seçim sürecinden 300 çalışma geçebildi. 17 Mayıs 2023 tarihinde Berlin’de gerçekleştirilen nihai jüri değerlendirmesinden sonra iF DESIGN STUDENT AWARD 2023 ödülünü kazanan 76 yarışmacı belirlendi. Çığır açan dokuz tasarım ise toplam 50,000 Euroluk para ödülünü paylaştı. Ödül kazanan genç tasarımcılar iki gün boyunca, yarışmanın düzenlendiği Boğaziçi’nin ışıltılı şehri İstanbul’da coşkulu bir şekilde kutlandılar. Festival tadında geçen resmi ödül töreni 22 Haziran 2023 günü ünlü ARTER sanat ve tasarım müzesinde gerçekleşti. Kazananlar ödüllerini ve para ödüllerini büyük sahnede iF Design CEO’su Uwe Cremering’den aldılar, Uwe Cremering şunları söyledi: “Her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen, cesaretleriyle ve canı gönülden çabalayan genç tasarım yeteneklerinin ilham verici gücüne hayran kalıyoruz. Dünyamız onların fikirleri sayesinde biraz daha iyi. Uzman jürimizin muhteşem bağlılığı ve elbette tanınmış sponsorlarımızın çoğunlukla uzun süredir devam eden sadakati ve desteği için minnettarız. Sponsorlarımız olmasaydı, bu yarışma mümkün olmazdı.” iF DESIGN Türkiye Ofisinden Sinem Kocayaş ve Cihan Sirolu “İstanbul’da genç yeteneklere ve gelecek vaad eden tasarımcılara ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz, İstanbul’da geleceğin ünlü ve başarılı tasarımcıları iF Design Student Ödül Töreni için bir araya geldi. Türkiye’de turizm, hizmet ve tasarım sektöründe güzel bir deneyime sahip oldular.” dedi.


“İSTANBUL’DA GENÇ YETENEKLERE VE GELECEK VADEDEN TASARIMCILARA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ, İSTANBUL’DA GELECEĞİN ÜNLÜ VE BAŞARILI TASARIMCILARI İF DESİGN STUDENT ÖDÜL TÖRENİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ.’’


Yarışma kategorileri Birleşmiş Milletler (1-15) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) göre belirleniyor: 

Yoksulluğa Son / Açlığa Son / Sağlık ve Refah / Kaliteli Eğitim / Toplumsal Cinsiyet Eşitliği / Temiz Su ve Hijyen / Uygun Fiyatlı ve Temiz Enerji / İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme / Sanayi, İnovasyon ve Altyapı / Azaltılmış Eşitsizlik / Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar / Sorumlu Tüketim ve Üretim / İklim Eylemi / Suda Yaşam / Karada Yaşam

Değerlendirme Kriterleri 

iF DESIGN TALENT AWARD 2023’ün Altın Kazanan dokuz yarışmasıcısın tamamı aşağıdaki soruları yanıtlarken ortalamanın üzerinde puanlar almaktadır: 

• Bir sorunu çözüyor mu?

• Yüksek ahlaki-etik standartları yansıtıyor mu veya destekliyor mu? 

• Grup ilişkilerini güçlendiriyor mu? 

• Olumlu bir deneyim yaratıyor mu? 

• Ekonomik açıdan bir anlam ifade ediyor mu?

Sponsorlar 

Sponsorlar olmasaydı genç tasarımcıları bu kadar kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde desteklemek mümkün olmayacaktı, tasarım alanında en prestijli uluslararası ödüllerden biri olan iF Design Student Award sponsorları arasında Samsung, Grohe, Casarte, Compal, Wonderland, NetDragon ve Karaca gibi sektöründeki yenilikçi tasarım firmaları yer alıyor.

Çığır açan dokuz çözüm 

56 ülkeden 7,000’den fazla tasarım arasından en iyi 76 fikir iF DESIGN STUDENT AWARD 2023 ödülüne layık görüldü. Çığır açan dokuz çözüm de toplam 50,000 Euroluk para ödülünü paylaştı. Bu çözümlerden üçü şunlar: 

- zel.zl / Depremde kurtarma görev sistemi. 

- Mashav / Giyilebilir havalandırma sistemi.

- MARKET ANYMORE / Kampanya iklim krizinin aciliyetini iletiyor.

ZEL.ZL / DEPREMDE İNSAN SAYMA VE KURTARMA GÖREV SİSTEMİ

SDG 09: Endüstri, İnovasyon + Altyapı 

Tasarım: Taha Yiğit Bekiroğlu 

Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye 

Deprem sonrası en büyük sorunlardan biri yıkılan binaların enkazı altında kaç kişinin kaldığını bilmektir. Bir ailenin tüm fertleri enkaz altında kalacak olursa ve dış dünyayla iletişim kuramazlarsa, kimse de onların orada olduklarını bilmez ve kurtarıcılar aramalarına son verebilir. zel. zl, bina girişlerinde bulunan bir kızılötesi sayma cihazıdır. Bir deprem olduğunda zel. zl, bir uygulamaya gönderilen bir mesajla binadaki insanları bilgilendirir. Kurtarma ekipleri geldiğinde, kaç kişinin hâlâ enkaz altında mahsur kaldığını hemen anlarlar. Jüri açıklaması: Bu yenilikçi çözüm, depremde arama ve kurtarma görevlerini destekler. Mevcut sistemlere entegrasyon potansiyeliyle bu çözüm, kolaylaştırılmış bir yaklaşım sunar.

MASHAV / GİYİLEBİLİR HAVALANDIRMA SİSTEMİ 

SDG 13: İklim Eylemi 

Tasarım: Ofri Shapira 

Üniversite: HIT - Holon Teknoloji ENstitüsü, İsrail 

Mashav, sıcak havalarda rahat, nefes alabilen koruma sağlayan giyilebilir bir havalandırma sistemidir. Yapısı, giysi içinde hava sirkülasyonu sağlayan “baca etkisine” dayanmaktadır ve ayrıca boyun bölgesine ve başa hava akışını artırmak için üst kısmında bir güneş panelli havalandırma sistemi içermektedir. Bedevilerin çölde giydiği geleneksel “Galabiye” elbisesinden ilham alan Mashav, geleneksel giyim ile modern tasarımı birleştirmeyi amaçlıyor. Mashav, iklim krizi nedeniyle sıcaklıklar yükselirken artan koruyucu giysi ihtiyacını karşılıyor ve hibrit havalandırma yaklaşımıyla benzersiz bir çözüm sunuyor. Jüri açıklaması: Bu tasarım, modern teknolojiyle geliştirilmiş aynı temel fiziksel ilkeleri izleyerek geleneksel bir giysiyi yeniden icat ediyor. 

MARKET ANYMORE / İKLİM KRİZİNİN ACİLİYETİNİ ESPRİLİ BİR ŞEKİLDE AKTARAN KAMPANYA 

SDG 13: İklim Eylemi 

Tasarım: Lee Seoyoung

Üniversite: Ewha Kadın Üniversitesi, Kore Cumhuriyeti 

Market Anymore, iklim krizinin aciliyetini, çevre sorunlarından yorulmuş hisseden insanlara zekice ve esprili bir şekilde ileten bir kampanyadır. Kuraklık ve kirlilik gibi belirsiz gelecek tehditleri yerine kahve, portakallar ve mavi gökyüzü gibi kanıksadığımız şeylere bağlayarak krizi daha somut hale getirir. Ürün etiketinde, son kullanma tarihi yerine beklenen yok olma tarihi belirtilir ve günlük nesnelere hoşçakalın denilir. Market Anymore, gerçeği tanıyan ancak sezgisel ve gündelik mizah yoluyla pozitif enerji yayan bir tavır sergilemektedir. 

Jüri açıklaması: Büyük düşün ve küçük davran! Bu, günlük eylemleri iklim korumasına bağlamanın basit ama ustaca bir yoludur. Doğal çevrenin gerçek takdirine dayalı olarak düşünmek ve hareket etmek için bir hatırlatma. 

iF DESIGN STUDENT AWARD hakkında 

iF DESIGN STUDENT AWARD, genç tasarımcılar için dünyanın en önemli yarışmalarından biridir. Yarışma, tasarım ve mimarlık alanındaki öğrencileri ve mezunları onurlandırıyor. iF Design, sponsorları ile birlikte öğrenciler ve onların geleceğe yönelik tasarımları için bir platform sunar. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)