​IFC’den Trakya Cam’a Enerji Verimliliği Kredisi

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu),

Trakya Cam’a Türkiye ve Bulgaristan’daki fabrikaların enerji verimliliğini artırması amacıyla

75 milyon ABD doları tutarında finansman sağladı

İstanbul, 30 Temmuz 2015 — Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin lider düz cam üreticisi olan Trakya Cam’ın Mersin, Polatlı ve Bulgaristan’da yer alan fabrikalarına yönelik enerji verimliliği yatırımlarını desteklemek ve iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla şirkete 75 milyon ABD doları tutarında uzun vadeli finansman sağladı.


Finansmanın 55 milyon ABD dolarlık kısmı IFC tarafından, geri kalan 20 milyon ABD dolarlık kısmı ise IFC'nin yönetimindeki ortak-yatırımcı programı Managed Co-Lending Portfolio Program (MCPP) tarafından temin edildi.

Projenin söz konusu fabrikalarda yer alan cam ocaklarını ve kullanılmayan ısının geri kazanım yollarını geliştirerek yılda yaklaşık 11.2 milyon ABD doları tutarında doğrudan enerji tasarruf etmesi ve 60.000 ton sera gazı salınımını önlemesi bekleniyor. Projenin ayrıca, Trakya Cam’ın Mersin’deki fabrikası ve iştiraki olan Trakya Glass Bulgaria EAD’nin Bulgaristan yer alan fabrikası için enerji faturalarını %15 oranında azaltması bekleniyor.

IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Bölüm Başkanı Carsten Mueller anlaşmaya ilişkin olarak şunları söyledi: “Stratejik iş ortağımız olan Şişecam Grup ve iştiraki Trakya Cam ile iklim değişikliğiyle mücadelede doğrudan etki yaratabilecek böyle bir yatırımda tekrar işbirliği yapıyor olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.”

IFC’nin yaklaşık 40 yıldır Şişecam Grup’la işbirliği devam ediyor. IFC’nin Grup’ta hissesi yer alırken ayrıca Grup’un yurtiçi ve yurtdışında yer alan cam ve kimya sektörlerindeki iştirakleriyle birkaç kredi anlaşması bulunuyor.

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Türkiye, toplam yaklaşık 4,3 milyar ABD dolarlık mevcut yatırım portföyü ile IFC’nin tüm küresel portföyü içerisinde en büyük ikinci ülke konumunda yer almaktadır. IFC, 2012-2016 Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)