IGLO Architects’ten Dakar’da AVM Tasarımı

IGLO Architects, Senegal'in başkenti Dakar'da Summa yatırımıyla hayata geçirilen Diamniadio Mall'u tasarladı. 2024 sonunda tamamlanması planlanan alışveriş merkezi, bölgenin iklimi, coğrafyası ve çevresel faktörler dikkate alınarak planlandı.

Diamniadio Mall

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar liderliğindeki IGLO Architects, alışveriş merkezini iki ana bölüme ayırdı: market ve mağazalar ile yemek alanı ve aktivite mekanları. Cephe tasarımında coğrafi özelliklerle uyumlu renk tonları ve çift cidarlı yapı tercih edilerek dinamik bir görünüm elde edildi. Teknik alanlar ve sirkülasyon ağları, yapının gelecekte genişleme ihtimali gözetilerek kurgulandı.

Diamniadio Mall

Alışveriş merkezinin "food court" avlusunda serinletici su oyunları ve gölgeleme önlemleriyle mikro iklimlendirme sağlandı. Avlu, ziyaretçileri kum fırtınalarından koruyacak şekilde konumlandırıldı. İç mekanlarda gün ışığından faydalanmak için kullanılan "skylight" pencereler, dikey olarak konumlandırıldı. Diamniadio Mall'un 2024 yılı sonunda tamamlanması ve hizmete açılması planlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)