"İklim Dostu Yaşam Yapıları" Peter Ruge Architekten

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İnşaat sektörü şu anda karbon emisyonlarının %30'unu oluşturuyor. İnşa etme şekli değişiyor. Kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve titizlikle değerlendirilmiş sürdürülebilir tasarım fikirlerinin bir kombinasyonu, Berlin, Hohenschönhausen yeni inşa edilmiş çok amaçlı bir kiralık apartman kompleksinin inşasına yol açtı. Sürdürülebilir mimari yapının iklim pozitif öncüsü olduğu kanıtlandı. Sürdürülebilir mimari proje ömrü boyunca ürettiğinden daha fazla karbondioksit tüketiyor ve fosil yakıt kaynakları olmadan kendi kendine yetebiliyor.

İklim Dostu Yaşam Binaları Climate Positive Living in Schleizer Straße

"Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" ile bağlantılı olarak geliştirilen konutlar, mevcut konut mahalle tasarım tipolojilerine uygun olarak yerel kimlik göz önünde bulundurularak tasarlandı. Projenin başlangıcındaki yapısal zorluklar şunlardı: Kapsayıcı konut binaları kompakt, iklim dostu ve sürdürülebilir bir şekilde inşa edilebilir mi?

İklim Dostu Yaşam Binaları Climate Positive Living in Schleizer Straße

Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden fotovoltaik modüller, birleşik ısı ve güç üretimi biyogaz, yeşil tutma çatıları gibi pasif yapılar ve yeşil enerji, karbonsuzlaştırma etkisini daha da artırıyor. Hibrit tasarım, üretim sırasında atmosferdeki ek karbondioksiti azaltıyor. Bu, iklim dostu binaların günümüzde uygulanabilir olduğunu ve yeni yapılan tüm evlerde uygulanması gerektiğini gösteriyor. İklim açısından nötr bir toplum öngörülmeden çok önce günümüz gerçekliğinin sürdürülebilirliğini, estetiğini ve kapsayıcılığını bir araya getiriyor. Sürdürülebilir mimari proje farklı toplulukları da bünyesine katıyor ve uygun fiyatlı kiralar, seçilmiş inşaat yöntemleri ve malzemeleri kullanarak sosyal sürdürülebilirliği sağlıyor. 

İklim Dostu Yaşam Binaları

Sürdürülebilir mimari proje kullanıcıları destekleyen bir yardımlı yaşam topluluğuna entegre edilmiş. Özelleştirilmiş hizmeti etkinleştirmek için, kullanıcılara yaşamları boyunca daha çeşitli, uyarlanabilir ve desteklenen bir deneyim sunuyor. Kapıların ve koridorların genişliği, mutfak ve banyonun kullanılabilirliği ve gelecekteki güçlendirme için alan gibi detaylar planlama süreci boyunca dikkate alınıyor.

Climate Positive Living in Schleizer Straße

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)