İlhamını Ağaçlardan Alan Otel: Sandibe Okavango Safari Kulübesi

İlhamını ağaçlardan alan otel...

Nicholas Plewman Architects  tarafından tasarlanan Botswana, Okavango Deltası’nın kalbinde 24 yataklı lüks bir butik otel. Okavango Deltası, Afrika kıtasının yedi doğal harikasından biri olarak kabul ediliyor. Orijinal orman evi on yedi yıl önce inşa edildiği için, bir dünya mirası alanı ilan edildi ve sonuç olarak yapıya uygulama aşamasında zorlu kısıtlamalar getirildi.

Sandibe’nin tasarımı sadece bu zorlukları karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda ilhamını ağaçlardan ve bu ağaçların altında barınan tüm canlılardan alıyor. Orman evi, sığınaklarını kendileriyle birlikte taşıyan pangolinden ilham alarak organik malzemeler ve el işçiliğiyle inşa edilmiş.

Her ne kadar LEED veya GREENSTAR derecelendirme araçları geliştirilmediyse de proje en yüksek akreditasyon standartları hedeflenerek tasarlanmış.

Projenin sürdürülebilirlik zorunlulukları şunlar olmuş: Yeni binaların tamamen geri dönüşümlü malzemelerden oluşması, enerji gereksinimlerinin %70’i sürdürülebilir kaynaklı olması, arazide flora ve fauna varlıklarına fiziksel olarak zarar verilmemek için özen gösterilmesi.

Tamamlanan proje, yukarıdaki zorunlulukların tümünü karşılayarak neredeyse tamamen ahşaptan inşa edilmiş. Tüm su ve toprak atıkları, atık sular yüksek hassasiyetli ortama verilmeden önce akredite bir biyolojik arıtma tesisi aracılığıyla toplanıp pompalanmaktadır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)