Murat Kader Tanzanya'da Yarattığı Safari City ile Ödül Aldı !

Düzenlenmeye başladığı 1995 yılından bu yana, gayrimenkul sektörünün en önemli ve en prestijli yarışmalarından biri olan International Property Awards’ta birçok kez ödül alan Yüksek Mimar Murat Kader, bu kez Tanzanya’da yarattığı Safari City ile ödüllendirildi.

Tanzanya Aruja'da, her yıl büyük göçün yaşandığı Serengeti'nin hemen kıyısında konumlandırılan 2,5 milyar dolarlık yatırımla kurulacak üç etaplı Safari City projesi, Yüksek Mimar Murat Kader’e ödül getirdi. Arusha'da 55 bin kişilik nüfusun yaşayacağı şekilde tasarlanan, 7 bin üniteden oluşan uydu kentte, otelden kamu binalarına, okullardan sosyal tesislere kadar her türlü yapı yer alıyor.


Safari City insan, doğa ve şehir arasındaki ilişkileri tekrar sorgulayan, 55 bin kişilik nüfus için dengeli dağılımı ve toplumdaki her kesime uygun konut tiplerini sunabilen, göz formundaki ticari merkezi ile hem gelişen hem de doğaya saygılı bir şehir yaşamının öne çıktığı proje olarak dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle yani konumu gereği kent ve kır fonksiyonlarının her ikisini bir arada barındıran Safari City’nin, “Koruma ve Kalkınma” arasındaki hassas dengeyi sürdürülebilir kılan kent tasarımı, International Property Awards tarafından Afrika’nın en iyisi, “African Best Architecture Multiple Residence 2014” seçildi. Bu ödül ile iki design group ödül sayısını 19’a çıkardı.

iki design group Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, “Tanzanya hükümetinin TOKİ modelini örnek alarak, hasılat paylaşımı yöntemiyle yaptığı ve bizim de tasarımını üstlendiğimiz Safari City ile ödül almamız son derece gurur verici bir gelişme. Biz her zaman yaptıklarıyla yetinmeyen, her projesinde kendini aşmak için sonsuz bir enerji harcayan genç bir ekibiz. Çalışmalarımızın bu şekilde ödüllendirilmesi, bize rahatlık değil, daha fazla çalışma isteği veriyor” derken, hem çok mutlu olduklarını, hem de gelecek için yepyeni fikir ve projelerle kendilerini aşma konusunda daha da heyecanlandıklarını belirtti.

Murat Kader, ödülünü 3-4 Aralık 2014 tarihinde Dubai, The Madinat Jumeirah Hotel’de düzenlenecek törenle alacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)