İngiltere'nin En Sürdürülebilir Hastanesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İsveçli stüdyo White Arkitekter, Galler'deki tamamen elektrikli Velindre Cancer Centre tasarlamak için seçildi. Merkez, kısmen düşük karbonlu malzemeler kullanılarak ve döngüsel ekonomi ilkeleri izlenerek inşa edildi. Cardiff'deki Velindre Cancer Centre, tamamı ahşaptan yapılmış bir dinlenme odası, radyoterapi tesisi ve bekleme odası içerecek. 

Velindre Cancer Centre

Binalar için önerilen diğer biyo-bazlı düşük karbonlu malzemeler, iç kaplamalar için kullanılan kireç ve kil sıvayı içerir. Böylece yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler seçilmiş. Klinik gereklilikler nedeniyle ahşabın kullanılamadığı durumlarda stüdyo, demir imalat endüstrisinin bir yan ürünü olan çimento ikamesi olarak öğütülmüş granül yüksek fırın cürufu (GGBS) ile beton kullanmayı planlıyor.

White Arkitekter Direktörü Michael Woodford "Velindre Cancer Centre planı, Birleşik Krallık sağlık hizmetleri için ileriye doğru büyük bir adımdır. Döngüsel ekonomi ilkeleri, düşük karbonlu malzemeler ve yerel peyzajla saygıyı birleştirmek, hasta bakımını destekleyen ve tamamlayan bir ortamla tasarlanmış ülkedeki en sürdürülebilir hastane haline getirecek." dedi. 

"Zarif ve sürdürülebilir yeni bir kanser merkezi" olarak tasavvur edilen binanın mevcut alan üzerinde mümkün olduğunca az etkisi olması amaçlanmış. Bozulmamış manzaralarla çevrili, topluluk sebze bahçeleri ve meyve bahçeleri gibi yeni alanlar eklendi. Ziyaretçiler buradan kafe ve restoran, ambulans bekleme alanı ve 'gençlik salonu' bulunan ahşap panelli bir giriş alanına geliyor.

Velindre Cancer Centre

Sürdürülebilir mimari binanın cephesi, yapısal değişikliklere gerek kalmadan iç mekanların kolayca yeniden yapılandırılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmış. Bu, hastanelerin tedavi ve ekipmanlarda gelecekteki yeniliklere uyum sağlamasını kolaylaştıracak. Geliştiricilerine göre Velindre Cancer Centre, tamamen elektrikli olacak ve hastane, en yüksek ikinci sürdürülebilirlik kriteri derecesi olan minimum BREEAM Mükemmel derecesini elde edecek. 

Hastane çatısındaki güneş panelleri dahil yeşil enerji kaynaklarından elektrik kullanacak, ısıtma ve soğutma kapasitesi toprak ve hava kaynaklı ısı pompalarından sağlanacak. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler dahil edilmiş. Velindre Cancer Centre ayrıca minimum yer altı boruları, bir hendek ağı ve bir tutma havuzu dahil olmak üzere sürdürülebilir drenaj sistemlerine sahip olacak. Başarılı bir sürdürülebilir mimari örneklerindendir.

Velindre Cancer Centre

İnşaatın çevresel etkisini azaltmak için geliştiriciler saha içi atıkları azaltmak, nakliyeyi en aza indirmek ve bina inşaatı ve bakımında verimliliği artırmak için bileşenleri saha dışında üretmeyi seçti. Projeye liderlik eden geliştirici ve yatırımcı Kajima'nın Proje Direktörü Richard Coe şunları söyledi: "Velindre Cancer Centre İngiltere'nin en sürdürülebilir hastanesi olması için ayrıntılı bir plan sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bina, döngüsel ekonomi ilkeleriyle tasarlanmıştır, düşük karbonlu malzemeler kullanır ve çevredeki peyzaj üzerinde minimum etkiye sahiptir." dedi. Bu yüzden sürdürülebilir mimari proje çevreye zarar vermeden inşa edilecek. 

Velindre Cancer Centre

Velindre Cancer Centre planları, Velindre Üniversitesi NHS Trust tarafından yürütülen bir kamu alım sürecinden sonra atanan Acorn Konsorsiyumu tarafından sunuldu. Kajima tarafından yönetiliyor ve ekip Sacyr, Abrdn, Andrew Scott, Kier Tesis Hizmetleri, White Arkitekter, Arup, MJ Medical, Turley, Studio Response, Camlins Peyzaj Mimarları, Osborne Clarke, Operas ve Confab Lab'den oluşuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)