İstanbul’un Fütüristik Televizyon Ve Radyo Kulesi’nin Yeni Fotoğrafları Yayınlandı

Melike Altınışık Architects (MAA) 369 metre uzunluğundaki İstanbul’un fütüristik Televizyon ve Radyo Kulesi’nin fotoğraflarını yayınladı. 

Mimari fotoğraf stüdyosu NAARO tarafından fotoğraflanan bu yeni sembolik yapı ana telekomünikasyon faaliyetlerine Kasım 2020’de başladı. Resmi açılışın ise 2021 ilkbaharının son günlerinde yapılması bekleniyor.

İstanbul ve Seul’de ofisleri bulunan uluslararası mimarlık firması MAA tarafından tasarlanan telekomünikasyon kulesinin çalışmaları 2015 yılından bu yana devam ediyor. Proje, girişte halka açık bir fuaye, kafe, sergi ve medya alanlarının yanı sıra iki katlı 360 derecelik manzaraya sahip bir restoran ve seyir platformuna ev sahipliği yapacak. İç mekanlar fütüristik tasarım öğeleri de dahil olmak üzere yeni bir deneyim yaşatmak amacıyla tasarlandı.  

MAA ekibi proje ile ilgili şunları söylüyor: “Esas amaç, yapının bulunduğu yer ile güçlü ilişkiler kurarak, ışığı, doğayı ve mekânsal alanları kullanarak şaşırtıcı karşılaşmalar yaratmak. Bu insanların bakış açılarını değiştirebilir ve farklı düşünmek için cesaretlendirebilir”.

“Silüetinde hareket ve ritm duygusu arayan” yapı, İstanbul’un farklı yerlerinden farklı algılanıyor. Doğasının bir yansıması olarak kule, İstanbul’un kentsel dokusundan farklı olarak organik bir forma bürünüyor. Dahası temel tasarım kararlarında rüzgârın yönü, yerel topografi ve manzaralar dikkate alınıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)