EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​İTÜ Ailesi’nin Ürettiği, Güneş Enerjisiyle Çalışan İlk Aile Arabası Yola Çıkmaya Hazır…

İTÜ mezunu spor adamları, genç İTÜ’lülere destek veriyor…

"Aruna" ile ortalama 70 kilometre hızla 5 liraya 500 kilometre yol gidilebilecek. “Aruna”, kilometrede 1 kuruşluk enerji harcıyor…

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin çalışmalarını yürüttüğü “Türkiye’nin Güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası ARUNA”, 24 Ağustos Pazartesi günü sabah saat: 10.00’da yapılacak törende ilk kez görücüye çıkacak.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ev sahipliğinde gerçekleşecek lansmana ana sponsorlarımızdan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Genel Sekreteri Fatih İşbecer ve beraberindeki heyet katılacak.


Galatasaray camiasındaki başarılı işadamı İTÜ’lülerin, genç İTÜ’lü arkadaşlarına verdiği destekle büyük aile olmanın gururunu bir kez daha yaşayacağımız “Türkiye’nin Güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası ARUNA” lansmanına katılımınız bizleri mutlu edecektir.

Aruna; Mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık…

Üniversite öğrencilerinden oluşan ve 11 yılda yaptığı 7 arabayla 18 kupa kazanan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, Türkiye'nin güneş enerjisi ile çalışan, ilk 4 kişilik aile arabasını üretmenin gururunu yaşıyor. ARUNA, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayata uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlandı.

İTÜ’nün çeşitli fakültelerinde okuyan 25 kişilik ekip, üniversitenin imkanlarını kullanarak ürettiği ilk aile arabası ile önce, Türkiye turuna çıkacak ardından da Ekim ayında gerçekleşecek “World Solar Challenge” yarışmasına katılmak üzere Avustralya’ya gidecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)