EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İyileşme Sürecine Dahil Olan Mimari Kararlar

Leeds’deki St. James Üniversite Hastanesi’ne dahil olarak inşa edilen Maggie’s Leeds Centre, Heatherwick Studio imzasını taşıyor. Mimari firmanın kanser hastalarına ücretsiz pratik ve duygusal destek temin eden bir hayır kuruluşu olan Maggie’s Centre için hazırladığı 462 metrekarelik proje, Maggie’s’in Birleşik Krallık topraklarında hizmete sokulan 26’ncı merkezi.

Üç büyük plantasyon merkezi şeklinde eğimli bir araziye kurulan projenin her bir unsuru bir danışma merkezi olarak hizmet görüyor. Bu üç yapının ortasında ise grup aktivitelerinin yapılabileceği alanlarla birlikte kütüphane, egzersiz odası ve mutfak yer alıyor.

Kuruluşun kendine has felsefesinden ve iyi tasarım insanların iyi hissetmesini sağlayabilir mantığından yola çıkarak ortaya çıkarılan Maggie’s Leeds’de sağlıklı inşa malzemeleri ve enerji tasarrufu tekniklerine yer verilmiş. 

Sürdürülebilir biçimde üretilen ladin ağacından üretilen prefabrik öğelerle inşa edilen projede yer verilen  gözenekli malzemeler yapının nefes almasına olanak sağlıyor. Yapının doğal yollarla havalanmasına ve içerideki nem oranının kontrol edilmesine olanak sağlayan bu tasarım kararı dikkatli bir biçimde binanın form ve oryantasyonu göz önünde bulundurularak alınmış.

Ödüllü peyzaj mimarı Balston Agius tarafından yapılan yeşil çatı tasarımında Yorkshire kırsalından ve yerel İngiliz bitkilerinden esinlenilmiş. Yaz kış yeşil kalan bir bitki örtüsüyle çevrili sağlık merkezini ziyaret edenler bitkilerin gelişim ve bakımlarına katkıda bulunma konusunda teşvik ediliyorlar.

Yeşil inşa malzemelerinin projede yer almasının yanı sıra merkezde kullanılan yumuşak ışık ve yer verilen sessiz alan da dahil olmak üzere sosyal olanakları geliştirmeye müsait mekânlar tedavi sürecine katkıda bulunuyor. Geniş tutulan pencere pervazları ziyaretçilerin mekânı kişiselleştirmesine olanak sağlıyor.


Mimarlar: Heatherwick Studio
Alan: 426 metrekare
Sene: 2020
Fotoğraflar: Hufton+Crow


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)