İzmir'de Modern Bir Hastane Projesi

İzmir merkezli mimarlık firması Vero Concept Mimarlık  modern hatları ve  iç mekan kurgusuyla dikkat çeken bir proje olan Özel Park Tıp Merkezi’ni tasarladı..

Son yıllarda hastane mimarisi ve iç mekân tasarımı alanında yatırımcı ve kullanıcı yaklaşımları değişmekte ve konuya verilen önem gittikçe artmaktadır.

Fonksiyon açısından tasarım kriterlerine yaklaşımın son derece hassas ve önemli olduğu, estetik anlamda da bir otel yaklaşımı sergilemesi gereken özel sağlık yapıları; bekleme alanı, hol, muayene odası, hasta odası, ameliyathane, doğumhane, röntgen odaları, laboratuvar, restoran ve cafe gibi bir çok farklı mekan çözümlemeleri barındırmakta olup son derece komplike projeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca tasarım ilkelerinde dikkat edilmesi oldukça önem arzeden “özel hastaneler yönetmeliği” de tasarım sürecinde  en önemli bilgi kaynağı durumundadır.
Hastane ihtiyaçları doğrultusunda yapılan tasarım anlayışında giderek hastaların ve  hastane kullanıcılarının merkeze alındığı tasarımlar öne çıkmaya başlamıştır. Bu noktada “iyileştiren hastane” veya “iyi hissettiren hastane” tanımlamaları çok sık duyulmaktadır.

Aynı zamanda tarafımızca sürekli kullanıcı olarak nitelendirdiğimiz sağlık sektörü çalışanlarının bu yeni mimari ve iç mekân tasarım anlayışında, mekanın pozitif etkisiyle daha çok motive oldukları tespit edilmiştir.

Sonuç olarak hastane mimari ve iç mekân tasarımlarında genel olarak; güven veren, estetik, ferah, konforlu ve kullanışlı tasarım neredeyse zorunlu hale gelmiştir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)