JAJA Architects'in Yeni İklim Dostu Metro İstasyonları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
JAJA Architects, kaynakları verimli kullanan ve iklim dostu metro istasyonları geliştirmek için Danimarka'daki Metroselskabet tarafından desteklenen bir yarışmayı kazandı. Kazanan ekip, hem malzeme açısından optimize edilmiş sürdürülebilir tasarım çözümlerini hem de yolcuların varış noktalarına ulaşmak için yaptıkları yolculuğun doğasını göz önünde bulundurarak kapsamlı ve bütünsel bir yaklaşım benimsiyor.

JAJA Architects metro

Teklif üç temel unsura odaklanıyor; malzemeler, hareketlilik merkezi ve iklim mücadelesi… Ekip karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflemenin yanı sıra, her gün birçok yolcunun rahatça hareket edebileceği bir alan yaratmak için çalışıyor. Snøhetta, 3XN/GXN ve Effekt de yarışmaya katıldı.

Malzemeler  "Daha Azı Daha Fazlasıdır"

JAJA Architects metro

Mevcut metro istasyonları JAJA'nın teklifinde korunan bir yön olan nispeten basit bir malzeme paleti ile karakterize edilir. JAJA amacı gereksiz katmanlar eklememek, yeni malzemelere olan ihtiyacı azaltmak, mevcut ögeleri yeniden kullanmak ve biyomateryal kullanmak olduğunu açıklıyor. Halihazırda istasyon duvarları standart kalıplarda dökülmekte ve üzeri giydirme sistemi ile kaplanmakta olup kullanım süresi sonunda değiştirilmesi gerekiyor. 

JAJA, istasyon duvarlarının ahşap kalıplarla üç boyutlu bir doku ile şekillendirilmesini öneriyor. Kalıplar daha sonra hafif duvarlar için kaplama olarak yeniden kullanılabilirken tabela ve diğer kurulumlar ahşap ve beton yüzeye görünür şekilde monte edilebilir. JAJA Architects bir adım daha ileri gitti ve beton yapının bir kısmını istasyonun çatısını ve duvarlarını destekleyen görünür bir ahşap yapıyla değiştirmek için bir teklif sundu.

Hareketlilik Merkezleri

JAJA Architects metro

Metro istasyonları daha geniş bir hareketlilik stratejisinin parçası olarak anlaşılıyor. Mimarlar ayrıca bu sürdürülebilir ulaşım merkezlerinin aktif kentsel yaşam yaratmak için mükemmel olduğuna inanıyor. Metro istasyonu boşluklarında pavyonlar ve yan odalar oluşturmak için tarihi Kopenhag telefon kulübelerini yorumluyorlar. M-Pavilions, güvenli bisiklet park yeri, parsel merkezleri, ortak bisiklet/scooter hizmetleri, kafeler, daha fazla hizmetleri ve kamu işlevlerini kolaylaştırabilir. Yapılar bu özellikleri entegre ederek, toplu taşıma için mekansal erişilebilirlikle ilgili sorunlarını azaltabilir. Bu bir kişinin toplu taşıma altyapısını kullanıp kullanmayacağına karar vermesinde en önemli faktörlerden biridir.

İklim Mücadelesi

JAJA Architects metro

Mimarlar yeni metro istasyonlarının karbon ayak izini azaltmayı hedeflerken, bu alanların yolculara iklim eylemi hakkında bilgi ve eğitim sağlama potansiyelini de öngörüyor. Metro istasyonları, her gün istasyonlardan geçen 20.000'den fazla kişiye çeşitli şekillerde sürdürülebilir olan film gösterimleri, reklam panoları ve hatta bir uygulama ile iklim kampanyası girişimlerine ev sahipliği yapacak şekilde uyarlanlanmış.

Kopenhag merkezli mimarlık firması JAJA Architects, hareketlilik, dönüşüm ve biyomalzemelere odaklanan çalışmalarıyla tanınıyor. Park 'n' Play, bir otoparkın çatısını yenilemek ve spor ve oyun alanı ekipmanlarıyla canlı bir kentsel alana dönüştürmek için tasarladığı uluslararası tasarım ödülü Danish Design Awards 2020'nin 'Yaşamaya Değer Şehirler' kategorisini kazandı. Open Platform, Rama Studio ve Søren Jensen Engineers ile birlikte, Danimarka'nın 2050 yılına kadar karbon nötr olma vizyonuna uygun ahşap yapı önerisiyle Aarhus'ta yeni bir otopark için açık yarışmayı kazandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)