Sürdürülebilir Hidrojen Yakıt İkmal İstasyonları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zaha Hadid Architects, gezi tekneleri için dünyanın ilk hidrojen yakıt ikmal altyapısına yönelik tasarımlarının görsellerini yayınladı. ZHA'nın denizcilik tasarımlarındaki deneyimini devam ettiren istasyonlar, 25 İtalyan marina ve limanına kurulacak. NatPower H tarafından hayata geçirilen istasyonlar 2024 yazında uygulanmaya başlayacak ve önümüzdeki altı yıl içinde Akdeniz'de 100'den fazla noktaya yayılması planlanıyor.

Yenilenebilir enerjiye yönelik artan talebe cevap vermek amacıyla istasyonlar, sürdürülebilir yakıta dönüştürülen yeşil hidrojen sağlamak için NatPower H tarafından geliştirilen teknolojilere dayanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki marinaların önemli bir kısmı artık dizel motor kullanımını yasaklayarak tekne endüstrisinde hızlı bir enerji dönüşümünü zorluyor. Önerilen altyapı, hidrojenle çalışan teknelerin daha da geliştirilmesini teşvik edecek bir enerji merkezleri ağı oluşturmayı amaçlıyor.

Hidrojen Yakıt İkmal İstasyonları

İstasyonların kendileri de sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kalmaya çalışıyor. Akdeniz'deki çeşitli konumlara uyarlanabilen modüler bir sistem kullanılarak inşa edilecek olan yapılar, böylece genel boyut, oturma yeri, yaya dolaşımı ve bisiklet şarj tesisleri gibi belirli yerel ihtiyaçlara cevap verebilecek. Her bir modülün parçaları, Akdeniz manzaraları ve deniz ekosistemlerinden esinlenen akışkan geometrilerin inşasına olanak tanıyan 3D baskı teknolojileri kullanılarak inşa edilmiş.

Sonuçta ortaya çıkan ve tamamen geri dönüştürülebilir olan modüller, inşaat atıklarını en aza indirecek şekilde yerinde kuru olarak monte edilecek. Tasarım, ZHA'nın Computation and Design Research Group'un (ZHA CODE) Block Research Group ve Incremental3D ile yaptığı iş birliği sonucunda geliştirilmiş. Ekip ayrıca Venedik'teki Striatus Köprüsü ve Lyon'daki Holcim İnovasyon Merkezi'ndeki Pheonix Köprüsü gibi deneysel yapılarda da iş birliği yaparak, gerekli yapısal malzemeleri %50'ye varan oranda azaltma avantajına ve yerleşik sökme ve geri dönüşüm olasılığına sahip 3D baskılı yapıların uygulanabilirliğini göstermiş.

Hidrojen Yakıt İkmal İstasyonları

 "Düşük karbonlu betonla inşa edilen ZHA'nın hidrojen yakıt ikmal istasyonlarının yapısal gücü, artan malzeme kullanımından ziyade geometriden kaynaklanıyor. İnşaat tekniklerindeki en son yenilikleri 2.000 yıldan uzun bir süre önce Romalılar tarafından Akdeniz'de geliştirilen tarihi mühendislikle bütünleştiren istasyonlar, NatPower H'nin ekolojik açıdan sorumlu bir geleceğe olan bağlılığını yansıtan gelişmiş döngüsel bina teknolojilerini kullanıyor. " - Filippo Innocenti, Zaha Hadid Architects Direktörü

Hidrojen Yakıt İkmal İstasyonları

Zaha Hadid Architects kısa bir süre önce Çin'de, ülkenin en dinamik bölgelerinden birinde bir yaratıcılık merkezi olarak tasarlanan Zhuhai Jinwan Sivil Sanat Merkezi'ni tamamladı. Uluslararası alanda tanınan mimarlık ofisi ayrıca Singapur'da yeni bir Bilim Merkezi'nin temel atma törenine ev sahipliği yaptı ve ArchDaily'nin 2024 yılında açılması en çok beklenen binalar listesinde yer alan Navi Mumbai Uluslararası Havalimanı'nın tamamlanması bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)