Jakob Fabrikası, Vietnam'da Yaşayan Bitkilerden Duvar Yapıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Jakob Fabrikası, Vietnam'da tropik iklimlerde sürdürülebilir üretim mimarisi için bir model oluşturmayı amaçlayan yeni bir üretim tesisidir. Aslında bina, gözenekli deri şeklinde biyofilik bir tasarımla kaplanmış. 

Jakob Fabrikası, Vietnam

Fabrika, ısmarlama çelik hasır konusunda uzmanlaşmış bir üretim organizasyonu olan uzman çelik halat üreticisi Jakob Rope Systems'ı barındıracak. Tasarımcı ve müşteri arasındaki ortaklığa gelince, tasarım sürecinin her aşamasında müşterinin temel değerleri üzerine inşa edilmiş; hem çevresel hem de sosyal olarak sürdürülebilirlik.

Jakob Fabrikası, Vietnam

Spesifik olarak fabrikanın dış katmanı, bölgede gelişen bitki katmanlarından oluşuyor. Ekicinin duvarı nedeniyle ortaya çıkan gözenekli duvar, iyi bir doğal havalandırma ile kısmi bir bariyer oluşturuyor. Bu, çalışanlar için sağlıklı bir alan yaratır ve ayrıca buharlaşma yoluyla iç sıcaklıkları azaltıyor. Bitkiler ayrıca toz parçacıklarını bağlar ve havayı temizliyor. Bir tür doğal iklimlendirme sistemi işlevi görüyor.

Jakob Fabrikası, Vietnam

30.000 metrekarelik (yaklaşık 323.000 fit kare) bir alanı kaplar ve Ho Chi Minh Şehri'nin 50 kilometre kuzeyindeki bir sanayi parkının kalbinde yer alır. Son on yılda, bölgedeki tarım arazilerini dönüştürmek için sanayi parklarının sayısı iki katına çıktı. Üstelik burada çevresel etki düzenlemesi ekonomik büyümenin hızına ayak uyduramıyor. Vietnam'daki birçok sanayi bölgesi, özellikle gözenekli arazileri binalar için döşeme temellerine dönüştürürken yüksek düzeyde kirlilik ve sürdürülemez yapılardan muzdariptir.

Jakob Fabrikası, Vietnam

Jakob Fabrikası'nın önerisi, rollimarchini ve G8A'nın daha fazla arazi tasarrufu sağlayan pasif tasarım geliştirerek bir alternatif sunmaları için eşsiz bir fırsattı. Bina, kullanılabilir alanları diğer levhaların üzerine istifleyerek bir fabrika dikey yığın tasarımı oluşturuyor.

Ortaya çıkan yapı, zeminden çatıya uzanan ve canlı bitkilerin bir "derisini" askıya alan çift katmanlı bir halat ağı kullanıyor. Geotekstil astarlar ayrıca yağmur ve güneşi de filtreler. Bu arada iç duvarlar, kullanımdan bağımsız olarak kullanılabilir alan yaratmak için modülerdir. Vietnam'da tam doğal havalandırma kullanan modern bir binanın ilk örneğidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)