EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Joe Doucet Tasarımı Rüzgar Türbini Duvarı Evlere Temiz Enerji Sağlıyor

İklim değişikliği gezegen üzerinde tahribat yaratmaya devam ederken, insanlar iklim değişikliğinin en büyük sorumlusu fosil yakıtlara alternatif temiz enerji sistemleri arayışında. Bu sorunla mücadele etmek için yeni teknolojiler geliştirilirken, eski bir enerji kaynağı olan rüzgar daha da ön plana çıkıyor. Rüzgar enerjisi mevcut sürdürülebilir enerji kaynakları arasında en uygun maliyetli ve verimli kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Fiziksel alana müdahalesi fazla olduğu için evlerde kullanımı kısıtlı olan rüzgar enerjisi sistemleri konusunda kafa yoran New York merkezli tasarımcı joe Doucet, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek evlerde enerji sağlamayı amaçlayan yenilikçi bir çözüm sunan rüzgar türbini duvarını tasarladı. 

Rüzgar enerjisi, elektrik enerjisi sağlamak için rüzgar türbinlerinden geçen hava akışının kullanılmasıdır. Fosil yakıtlara temiz ve çevre dostu bir alternatif olan rüzgar enerjisi sistemleri, yenilenebilir, sera gazı üretmez, su tüketmez ve az alan kullanır.  

Joe Doucet tasarımı rüzgar türbini duvarı, işlevsel olduğu kadar estetik açıdan da beklentilerin üzerinde bir sistem. Ayrı ayrı dönen ve elektrik üreten, bir dizi döner kanattan oluşan ve mini bir mini jeneratörü çalıştıran  kinetik bir duvar. Üretilen elektrik evde veya işyerinde kullanılabilir, duvara monte bir bataryada saklanabilir veya sahibine gelir sağlamak için ulusal şebekeye geri beslenebilir özellikte.

Bu sistemden hali hazırda bir prototip inşa etmiş olan Doucet, bu duvarlardan birinin tipik olarak yılda 10.000 kW-saatten biraz fazla kullanan bir Amerikan evinin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor.   Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)