EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kadir Has Üniversitesi "Enerji Verimliliği" Projesi UNDP'de Yayınlandı

Kadir Has Üniversitesi “Enerji Verimliliği” projesi UNDP’de başarı hikayesi oldu

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Şengün Ucal tarafından hazırlanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kaynakları ile desteklenen “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ projesi, UNDP web sitesinde Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak 4 dilde başarı hikayesi olarak yayınlandı.

Türkiye’de Enerji Verimli Ürünlerin Piyasa Dönüşümü Projesi (EVÜDP) Hibe Programı ile desteklenen beş projeden biri olan proje, enerji verimli aletlerin hem aile bütçelerine hem de çevreye yararlı olduğu konusunda çocuklar başta olmak üzere, insanları bilinçlendirerek evlerdeki elektrik tüketiminin ve buna bağlı olarak sera gazı salınımının azaltılmasını amaçlıyor.


Yeni nesillerin, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek nesil olacağının altını çizen Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal, “Türkiye’de 17 milyon hane halkı var. Bulaşık makineleri, buzdolapları ve klimalar gibi modern evlerin vazgeçilmez unsuru olan ev aletleri giderek büyüyen bir sektör. Ancak yapılan bir anket, Türkiye nüfusunun yalnızca yarısının enerji verimliliği etiketlemeleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ortaya çıkardı. İklim değişikliğinin tehlikeleri konusunda göreceli olarak daha fazla bilinçli olunsa da, insanlar satın alma tercihlerinin fark yaratabileceğinin daha az farkında.” dedi

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal, “Enerjiden nasıl verim alınabileceğini internet oyunuyla öğrenmek çocukların ilgisini çekti. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan bu etkileşimli oyun ile, yeni neslin şimdiden enerji verimliliği savunucusu olduğunu görmek çok heyecan verici. Özellikle düşük gelirli bölgelerdeki okullardan çocukların enerji verimliliği konusuna büyük ilgi gösterdiğini fark ettik.” diye konuştu.

“Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ Projesi ile ilgili detaylı bilgiye http://www.undp.org/content/undp/en/home/ourwork/environmentandenergy/successstories/in-turkey--online-games-teach-energy-efficiency-/ ve www.enerjifarkindaligi.org ‘dan ulaşabilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)