EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kale Yapı Yalıtım & Dış Cephe Mantolama

Enerji her sektörde olduğu gibi yapı sektörü için de en önemli bileşenlerden biridir. Enerjiye duyulan ihtiyacın her geçen gün artması ve enerji kaynaklarının giderek azalması, dünyanın her yerinde ve her alanda enerjiyle ilgili birtakım önlemlerin alınmasını ve enerjinin daha verimli ve etkin bir şekilde kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, yapı sektörü için de zamanla enerji tasarrufu sağlayacak uygulamaların ve malzemelerin geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bunların başında dış cephe mantolama gelmektedir. Mantolama, türü, büyüklüğü veya konumu farketmeksizin her yapının dış yüzeyinin uygun bir malzeme ve teknikle ile kaplanması işlemine verilen addır. Bu kaplama işlemi, yapıların daha az enerji tüketmesine yardımcı olmaktadır.

Kışın iç ve dış sıcaklıklar arasındaki farkın artmasından ötürü yapılarda ısınma ihtiyacı artmakta bu da daha fazla doğalgaz / kombi kullanımı, dolayısıyla daha yüksek enerji maliyeti anlamına gelmektedir. Fakat dış cephe mantolamanın sağladığı ısı yalıtımı ile bu enerji maliyeti büyük oranda azalmaktadır. Aynı şekilde, yaz aylarında yapıların içinin daha serin olmasını sağlayan mantolama uygulamaları, mahallerin soğutma ihtiyacını da düşürmektedir.

Yapı sektörü, gelişen teknoloji, artan nüfus ve konut, hastane, okul, iş yeri vb gibi yapılara duyulan ihtiyacın artmasıyla beraber özellikle son yıllarda büyük bir ilerleme göstermiştir. Bu da yapılarla ilgili birçok farklı uygulamanın yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bunlar arasında şunları sayabiliriz: Isı yalıtımı (izolasyon), ses yalıtımı, yangın yalıtımı, seramik – fayans uygulamaları, mermer uygulamaları, drenaj çalışmaları, çatı bakım ve onarımı, çatı yalıtımı, iç ve dış cephe boya ve diğer uygulamalardır. Bütün bu uygulamalar, doğrudan ve dolaylı olarak hem kısa hem de uzun vadede yapıların güvenliği, kalitesi, hijyeni ve konforu için oldukça önemli uygulamalardır.

Bu bağlamda, bu tür çalışmalarla ilgili bir ihtiyaç olması durumunda, alanında uzmanlık ve tecrübe sahibi bir yapı firması ile iletişime geçip gereken çalışmaların bir an önce başlatılmasında fayda vardır. Aksi takdirde, yapı içinde yaşayan, çalışan; yapıyı sürekli veya aralıklı olarak kullanan kişiler, konforsuz, sağlıksız, güvensiz ve hijyenik olmayan şartlarla yüz yüze kalacaktır. Örneğin, mantolaması yapılmamış bir binada bulunan insanlar, sadece ısı yalıtımı anlamında değil, sıcaklık farkının yarattığı rutubet, nem ve küf gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Öte yandan, çatısı sürekli akan bir yapıda bulunan insanlar için de yine aynı durum geçerli olacaktır. Bu nedenle, bu tür sorunların bir an önce tespit edilip hızlı bir aksiyon ile doğru çözüme gidilmesi gerekmektedir.

Günümüzde; mantolama, yalıtım, boya ve çatı gibi konularla ilgili hizmet veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmaların her birinin kendi ürün, hizmet ve ücret politikası mevcuttur. Her firmanın aynı ücret ile aynı kalitede iş yaptığını söylemek gerçekten güçtür. Bu nedenle, yapı uygulamaları ile herhangi bir ihtiyacı ya da talebi olan kişi ve kurumların, her zaman güvenilir ve kaliteyi ucuza sunabilecek firmalar ile çalışmasında fayda vardır.

Kale Yapı Yalıtım da uzun yıllardır yapı sektörünün en güvenilir, en kaliteli hizmetleri sunan, uygun fiyatlı bir ücret politikası olan ve müşteri memnuniyetini her zaman işletme politikası haline getiren bir firmadır. Şimdiye kadar hizmet verdiği çok sayıda müşterisinden daima olumlu geri dönüşler alan ve kendisini her anlamda sürekli geliştiren Kale Yapı Yalıtım, günümüz teknolojisi ve yapı trendlerini de sürekli olarak takip etmektedir. Ürün ve hizmet kalitesini sürdürülebilir bir şekilde artıran ve hizmet çeşitliğini sürekli geliştiren Kale Yapı Yalıtım’dan yapı dünyası ile ilgili her konuda hizmet almanız mümkündür.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)