Karbon Nötrden Daha İleri Gitmek

Bjarke Ingels Group (BIG), Slovakya'nın Bratislava kentinde siber güvenlik ve yapay zeka için ESET Kampüsü adlı yeni bir teknoloji kampüsü projesinin tanıtımını yaptı. Yeni orta Avrupa teknoloji merkezi 55.000 metrekareden oluşuyor ve BIG, Inflow, Pantograph, BuroHappold ve ARUP arasındaki bir ortaklık ile hayata geçiriliyor.

Patronka, Bratislava, Karpat Dağları ile Bratislava şehir merkezi arasında eski bir askeri hastanenin bulunduğu alana inşa edilecek olan ESET Campus küresel bir tasarım yarışmasının kazanan projesi. BIG, tasarımı hayata geçirmek için 2019 yılında projenin mimarı olarak seçildi. Fikir, “cesur siber güvenlik çözümlerinin hayata geçtiği yaratıcı, yeşil, işbirlikçi bir merkez” yaratmak idi. 

ESET COO'su Palo Luka, “ESET'in inovasyon ve teknolojide örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kampüsümüzün en yüksek sürdürülebilirlik seviyelerine ulaşması için en son teknolojileri, akıllı ve verimli çözümleri barındırmasını sağlayacağız."diyor.


Projenin, karbon nötr bir kampüs olması hedefleniyor. Ek olarak, projenin mümkün olan en sürdürülebilir şekilde inşa edilerek karbonun azaltması planlanıyor. ESET, merkezi bir avlu etrafında organize edilmiş çeşitli kullanımlara sahip 12 binadan oluşuyor. Ormanlık bir alanda yer alıyor. Dış çevredeki binalar kamusal alanlar olarak planlanıyor ve dört merkezi binanın 1.500 ESET çalışanına ev sahipliği yapması planlanıyor. Tasarımcılar tek bir binadan ziyade ESET Kampüsü'nü halka açık yollar ve kentsel meydanlarla çevrelenmiş birbirine bağlı binalardan oluşan bir kentsel köye bölmüş.


BIG'in kurucusu ve yaratıcı direktörü Bjarke Ingels, "Farklı bireysel pavyonlar kümesi, dalgalı güneş çatılarıyla birleşerek, ormanlık parktan Küçük Karpatlar sıradağlarına insan yapımı bir ek gibi yükselen tek bir siluet oluşturuyor " dedi.


Bjarke Ingels Group'un ortağı Andreas Klok Pedersen'e göre, ESET Kampüsü sürdürülebilirlik için yeni bir ölçüt belirleyecek. Hedef, ek yenilenebilir enerji yaratacak güneş çatısı ve toprak ısı pompalarına sahip tamamen elektrikle çalışan bir bina. Boyuna kereste kullanımı, mümkün olan en düşük karbon ayak izini sağlayacak.
ESET'in amacı aslında karbon nötrden daha ileri gitmektir. Doğal havalandırmaya ve sürdürülebilir pasif güneş yapımına yenilenebilir tamamen elektrik enerjisi eklenerek karbon negatifi elde edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)