Karbon Pozitif Bir Yapı "Ayçiçeği Evi"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İtalya'nın Umbria bölgesi için tasarlanmış karbon pozitif bir aile evi hakkında Koichi Takada "Biçim doğayı takip ediyor." dedi. "Ayçiçeği Evi" adını taşıyan tasarım, ayçiçeğinin kendi özgü sarı renginden ve yüzünü güneşe çevirme biçiminden ilham alıyor. Sürdürülebilir mimari proje Bloomberg Green tarafından yaptırıldı. Green Takada'dan yarının Avrupa yeşili rüya evleri tasavvur etmesini istedi.

Orijinal Bauhaus'un 100 yıl önce Batı mimarisini yeniden şekillendirdiği gibi, AB'de 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmak için "yeni bir Avrupa Bauhaus hareketi" çağrısında bulunuyor. Ekim 2020'de AB Başkanı Ursula von der Leyen, "benzersiz bir estetik, tasarım ve sürdürülebilirliğin birleşimi" ile yeni bir iklim projesi çağrısında bulundu. Bu geleceğe dayanıklı, karbon nötr estetiği tasavvur etmek için Bloomberg Green, Koichi Takada Architects'i Avrupa'da bir yer seçmesi ve evi tasarlaması için görevlendirdi.

Ayçiçeği Evi

Sürdürülebilir mimari Ayçiçeği Evi, ısı dalgalarının giderek daha sık ve aşırı hale geldiği, tepelik tarım arazileri ve sarı ayçiçeği tarlalarıyla bilinen İtalya'nın Umbria bölgesi için tasarlandı. Çevredeki biyoçeşitliliğin kesintiye uğramasını en aza indirmek için yerden yükseltilen petal kanopi güneş panelleri, güneş radyasyonunu en üst düzeye çıkarmak için sensöre doğru döner. 

Koichi Takada "Yapay yapılar büyük temeller gerektirir ancak ayçiçekleriyle doğa güzel bir denge sağlar. Ayçiçeği sihirli bir şekilde başını sallayıp ışıkta yıkanırken, yere müdahale minimum düzeydedir ve dünyayı diğer faaliyetler için serbest bırakır. Böylece İtalyanca girasole kelimesi kelimenin tam anlamıyla 'güneşe dön' anlamına gelir." dedi. 

Ayçiçeği Evi

Sürdürülebilir mimari projelerden Ayçiçeği Evi'nin dairesel yapısı, güneşi takip etmek için merkezi bir "gövde" etrafında döner. Bu hareket eden "disk yapraklarının" yapısı %40'a kadar daha fazla enerji üretmesini sağlar. Kullanılmayan enerji şebekeyle beslenebilir veya aküde depolanır. Yağmur suyu toplanarak, sulama ve tuvaletlerin yıkanması için kullanılır.

Çatının çevresi, havalandırmaya yardımcı olmak için aşağıdaki pencereleri kaplar ve cam duvarların üzerindeki yardımcı bir döndürme mekanizması, binayı güneşten korur. Ayçiçeği evinin her katı iki veya üç yatak odalı bir daireye ev sahipliği yapar ve her bina üç kata kadar yüksek olabilir. Ölçeklenebilirlik, ayçiçeği tarlalarından ilham alan iklim dostu bölgeler yaratma olasılığının önünü açıyor. Ayçiçeği tarlaları bitkileri, aşırı kalabalıklaşmayı önlemek ve güneş ışığına maruz kalmayı en üst düzeye çıkarmak için zikzak şeklinde açılarak kendi kendini organize eder.

Ayçiçeği Evi

Takada "Tasarımcılar ve mimarlar estetik için doğadan ilham almaktan bahsediyor ama daha derine inmemiz gerekiyor. Bu sadece bir binanın doğal görünmesini sağlamakla ilgili değil, yaşadığımız evlerde, çalıştığımız ve oynadığımız mahallelerde ve nihayetinde yaşama ayrıcalığına sahip olduğumuz gezegende olumlu çevresel değişim yaratmakla ilgilidir." dedi.

Ayçiçeği

En son olarak "İklim değişikliği söz konusu olduğunda evlerimizden başlamak olumlu değişim için bu bir başlangıç noktası olabilir. Gezegenimizin geleceği için endüstriden doğaya geçmeliyiz. Çevreye saygı duyan ve içinde yaşayanların refahını destekleyen dinamik, canlı mimariye ihtiyacımız var." belirtti. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)