Karton İçecek Kutuları Konuta Dönüşüyor

Bali merkezli tasarım atölyesi Stilt Studios, geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratma amaçlı bir Kickstarter kampanyası olarak başlattıkları Tiny House (minik ev) başlıklı projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. İlk prototipi şu an inşa halinde olan ve Ekim ayı itibariyle, tamamlanan birimleri satışa sunulmaya başlanacak olan Tiny House, geri dönüşüm sonucu elde edilen Tetra Pak kartonları kullanılarak üretilecek bir prefabrik konut projesi. Hedef ise yerel, döngüsel ekonomi fikrini daha kabul görür hale getirmek.

Yerden 40 santim yükseklikte inşa edilecek modellerde geri dönüştürülmüş malzemenin yanı sıra ahşap ve cam gibi doğal yapı malzemeleri kullanılacak. Toplam alanı 64 metrekare olacak bu yapılar bir konutta bulunması gereken tüm birimleri bünyesinde bulunduruyor.

Yaptıkları çalışmaların hem benzersiz bir tasarıma hem de düşük karbon izine sahip olmasının önemli olduğuna inanan Stilt Studios, geri dönüştürülmüş bir malzeme kullanarak tasarım felsefelerini ete kemiğe büründürmeye hazırlanıyor. İç mekân tasarımında açık mutfak, yatak odası, banyo, oturma odası ve açık teras bulunduran proje, tercih edilen yeşil inşa malzemeleriyle yerel ekonomiye destek olmayı da mümkün kılıyor.

Tetra Pak tarafından içecek saklamak için üretilen kartonların geri dönüştürülmesiyle elde edilen oluklu levhalar kullanarak çatı ve duvarlar inşa edilirken, çıkan atık oranını azaltmak adına firmanın ürettiği yine kendi paketlerinden elde edilen yüzde 25 oranında plastik ve alüminyum paneller çatı kaplamasında kendilerine yer bulacak. Böylelikle yüzde 100 suya karşı dayanıklı olacak yapı, çatıya yerleştiren sistem sayesinde yağmur suyunu daha sonra kullanmak üzere depoluyor olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)