EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kastamonu Entegre Ahşabın Doğallığını E1 Standardı ile Taçlandırdı

Kastamonu Entegre, MDF, yonga levha, OSB ve kontrplak ürünlerinde sağlığa zarar verecek madde olmadığını ve uluslararası standartlara uygun olduğunu ifade eden E1 belgesini aldı. Kastamonu Entegre’nin sahip olduğu bu belge ürünlerinin hiçbir şekilde kanserojen madde içermediğini kanıtlıyor.

Ahşap esaslı ürünlerin üretiminde kullanılan tutkal esaslı kimyasallar ortama yaydığı Formaldehit, yayılım oranlarına göre E1, E2 ve E3 isimli kategorilere ayrılıyor. Bu çerçevede en düşük Formaldehit salınımına sahip ürünler E1 sınıfında yer alıyor.

Üretilen tüm ahşap ürünlerde, uluslararası standartlar (EN, DIN, BS, JST, vb) tarafından belirlenen sınır değerler bulunuyor. Kastamonu Entegre’nin tüm ürünlerinde ise EN (Avrupa) Standartlarının belirlediği limit değerlerde üretim yapılıyor. Ahşap


esaslı levhalarda uluslararası standartlara göre belirlenen limit değerleri her ürüne göre farklılık gösteriyor.

E1 Kalite Belgesi ile hem tüketiciler, hem de üreticiler fayda sağlarken; çalışanların da yeterli temiz hava şartlarında sağlıklı ortamlarda üretim yapmasına olanak sunuyor.

Bunun yanı sıra; Formaldehit salınımının fazla olduğu sunta, mdf ve parke gibi ürünlerin E1 sınıfına uygun olması yangın esnasında zararlı kimyasal kokuların ve zehirli gazların çevreye yayılmasını da engelliyor.

Kastamonu Entegre’nin E1 standardında üretim yaptığı laminat parke markaları arasında Floorpan, Sunfloor, Artfloor, Teknolam, Teknopan, Medelam, Medepan ve Novaclick ürünleri yer almaktadır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)