Kastamonu Entegre’nin Enerji Verimliliği Alanındaki Başarıları Ödüllendirildi

Kastamonu Entegre, bu yıl onuncusu düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda, başarılı projeleri ile öne çıktı. İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen törende, 2018 yılında VAP desteği alan ve projelerini başarıyla tamamlayan Gebze ve Balıkesir Tesisleri’ne başarı belgesi takdim edildi.

Kastamonu Entegre, enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en büyük ve en önemli etkinliklerinden biri olan 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’ndan iki başarı ödülü ile döndü. Açılışını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında, "Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği" ana teması çerçevesinde ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmalar ile gelecek öngörüleri paylaşıldı. Organizasyonun açılışında Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami, Malta Enerji ve Su Yönetimi Bakanı Hon Joseph Mizzi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez birer konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından “2019 Yılı Sanayide Verimlilik Arttırıcı Projeleri Başarı Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi. Törende 2018 yılında VAP desteği alan ve projelerini başarıyla tamamlayan Kastamonu Entegre Gebze ve Balıkesir Tesisleri’ne birer başarı belgesi takdim edildi.

Kastamonu Entegre’den enerji verimliliğine büyük katkı

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şirketin enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını şu sözlerle gündeme taşıyor: “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor. Geliştirdiğimiz projelerin temel amaçları arasında enerji ve hammadde gibi kaynakları minimize etmek, atıkların geri dönüşümünü etkinleştirmek, üretim süreçleri neticesinde ortaya çıkan salınımları ve çevresel etkileri sıfıra yaklaştırmak bulunuyor. Örneğin son dönemde odaklandığımız ‘Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması’ projesi ile yılda 15.000 ton karbondioksit salınımının önüne geçme potansiyeli yakaladık. Bu proje kapsamında ulusal ağaç bazlı panel sektöründe ilk defa bizim kullandığımız teknolojilerle, daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlayıp hem de atık yönetimini daha etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz.”

Adana Fabrikada kurdukları Güneş Enerji Santrali ile elektrik enerjisini yenilebilir kaynaklardan sağladıklarını hatırlatan Yıldız, enerji verimliliği sağlamak adına tesislerindeki tüm motorin yakıtlı forkliftleri elektrikli forklifte dönüştürdüklerini belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)