Katılımcıları ve yeni tarihiyle 5’inci İstanbul Tasarım Bienali

Empatiye Dönüş başlığıyla farklı sanat formlarını bir araya getirecek olan 5’inci İstanbul Tasarım Bieanli’nden yeni haberler var. Küratörlüğünü Mariana Pestana’yla birlikte Sumitra Upham ve Billie Muraben’in üstleneceği etkinlik sergi salonları, açık mekanlar ve dijital platformlarda sanat izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. Etkinliğin planlanan açılış tarihi ise 15 Ekim 2020 olarak belirlenmiş durumda.

Uluslararası sanat izleyicisinin de ilgisine mazhar olmuş olan etkinlik bir arada yaşamanın yeni modelleri ve yerelleşme kavramlarına uyum sağlayan yeni formatıyla boy gösterecek. Üç ana ayak üzerine kurgulanan etkinliğin bileşenlerini şu biçimde özetlemek mümkün:

Eleştirel Yemek Programı: Her hafta online olarak bir bölümü yayınlanacak bu program, tükettiğimiz yemeklerin ve oluşum süreçlerinin ekolojiden jeopolitiğe uzanan hikayesi üzerine odaklanacak.

Kara ve Deniz Kütüphanesi: Akdeniz havzasında araştırmalar yapan sanatçıların çalışmaları bu başlık altında toplanacak. Etkinliğin bu ayağına ARK Kültür ev sahipliği yapacak.

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri: İstanbul kenti üzerinde yurttaşların güvenli biçimde tekrar kentle ve birbirleriyle bağ kurmasını sağlayacak müdahaleleri konu alan kısmı Pera Müzesi’nde incelemek mümkün olacak.

Pera Müzesi’nin ev sahipliğinde sanat izleyicisi ile buluşacak olan Yeni Yurttaşlık Ritüeli kısmı 15 Kasım’a kadar gezilebilecek iken, Bienal’in diğer unsurları (araştırma projeleri ve videolar) 2021 yılı boyunca erişebilir olmaya ve geliştirilmeye devam edecek. Böylelikle güncel sosyal kısıtlamalara saygı duyar biçimde yerel sanat izleyicisini açık mekanda tasarım ile bir araya gelmesi sağlanırken uluslararası sanat izleyicisinin de bu etkinliğe dijital olarak katılımına olanak sağlanması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek verdiği ve Vitra sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlik IKSV tarafından organize edilecek. Bienal’e katılacakların tam listesine İstanbul Tasarım Bienali’nin internet sayfasından ulaşmanız mümkün.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)