Kent İçerisinde Sürükleyici Bir Kamusal Alan Örneği

Sadece dört metre genişliğinde bir arazi parçası üzerinde, Sayer Street, Londra'nın en sevilen ana caddelerini karakterize eden tüm sosyal yaşamı desteklemek için altyapıya sahiptir. Elephant Park nazım planında yer alan ve karma kullanımlı inşaat istifine karşı duran proje, Sayer Caddesi'nin güneyinde yeni açılan kafe ve restoran terasını ana caddenin diğer yarısı tamamlanana kadar tamamlıyor.

Kamusal Alan Tasarımı
Güneşlik Tasarımı Örnekleri

Planın geçici doğası, ortaya çıkan deneyim ekonomisinin etkilerinin, bir aidiyet duygusunu tanımlayan devam eden sivil alanlara duyulan ihtiyaçla nasıl dengeleneceği de dahil olmak üzere, ülke genelindeki şehir merkezlerinin karşılaştığı bazı varoluşsal sorulara verilen yanıtları test etmesine olanak tanır.

Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri
Kamusal Alan Projeleri

Tasarımcıların bu kentsel soruna olan yanıtları, doğrusal bir budalalık biçimini alıyor. Proje, dalgalı gölgelikler, yemyeşil bitki örtüsü ve üç kompakt çalışma alanı pavyonu ile serpiştirilmiş etkinlik alanlarını ve oturma köşelerini barındırıyor. Tüm topluluk, gözleri caddeden daha da aşağıya çeken parlak renkli bir iskele ve aydınlatma çerçevesi içinde oturuyor.

Toplum Merkezi Örnekleri
Gençlik Merkezi Örnekleri

Projede bulunan unsurlar, aslında bizim için şehirde yürümenin zevkleridir: yolarda dolaşmak için sebepler, buluşma fırsatları ve hayatın akışını izlemek için seyir noktaları. Bol egzotik ekim, mekânsal deneyimin merkezi bir parçasıdır; çılgınlık içindeki alanları yumuşak bir şekilde çevreler. Topluluğun oluşturduğu bir radyo istasyonu, bir çiçekçi dükkânı ve bir sanat galerisi, perakende ve kültürel faaliyetlerle ana cadde mikro kozmosumuzu tamamlayan ilk çalışma alanı ve kiracıları da içine alır.

Ekolojik Tasarım Örnekleri

Projenin arkasındaki geliştirme üç yıl içinde tamamlandığında, üst yapıyı oluşturan modüler iskele vurulacak ve saha dışında üretilen çalışma alanı pavyonları bir okulda, topluluk alanında veya başka bir yerde yeniden konuşlandırılacak.

Pavyon Tasarımı
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)