EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kent Meydanında Parlayan Tasarım: Merdiven Mimarisi

Peyzaj Mimarları  Nelson Byrd Woltz,  New York Manhattan Meydanı’nda halka açık bir kamusal alan parkı  planladı. Diğer parklardan farklı olarak  eski demiryolu raylarının üzerine kurulan çelik platformun üzerine inşa edilmiştir. 

Hudson Yards Halk Meydanı bu eski altyapısından kaynaklı yeşil kalabilmek için ciddi derecede akıllı teknoloji  kullanıyor.Parkta yaklaşık 30.000 bitki ve 200 olgun ağaç bulunmaktadır.Bu yeşil alanların korunması için yenilikçi mühendislik ve peyzaj çözümlemeleri gerekiyor.

Aşırı sıcaklıktan korumak için jet motorları, bitkilere su sağlamak için yağmur damlalarını toplayabilen sulama sistemi ve ağaçların büyümesine izin verecek akıllı topraklar bu çözümlerin temellerinden birkaçıdır.

Bu ilginç meydandaki park projesi altyapısının yanı sıra görüntüsüyle de sıra dışı bir yapı olarak duruyor. 15 katlı bina yüksekliğindeki yapı, çaprazlama katların zikzaklı merdivenlerle bağlantı kurduğu yatay platformlardan oluşuyor.


Görüntüsü dev bir kafesi, kamusal heykeli, kent kulesini ve mimarlarınca bir arı kovanını  andırsa da  dikkat çekici bir kamusal  alan olarak planlanmıştır. Özgün mimarisiyle kentin simgesi olmaya aday olan  kent meydanı tasarımı,   merdiven mimarisinin çapraz sirkülasyonlarla sınırsız güzergahlar yarattığı  gösterişli bir projedir.


Künye

Proje Adı: Hudson Yards Public Square and Gardens

Mimari Firma: Nelson Byrd Woltz Landscape Architects


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)