Köhne Bir Şehir Parkı Yeniden Canlandırıldı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çek mimarlık stüdyosu Consequence forma architects, Çek Cumhuriyeti'nin doğusundaki Moravya'nın başkenti Brno'da bulunan Moravian Square Park'ı yeniden canlandırdı. Projenin önemli bir parçası mavi-yeşil bir altyapı içeriyor.

Brno'nun tarihi merkezinde yer alan köhne Moravya Meydanı birkaç yıldır bakımsız durumdaydı - mekansal düzenlemesi özellikle kullanışsızdı ve parkın kullanımını teşvik etmedi. Yeniden canlandırma projesi Brno-střed Belediye Bölgesi Ofisi (Brno'nun merkezinde bir bölge) tarafından yaptırıldı. Proje özeti, şehir için bir dinlenme ve eğlence tesisi olarak bir park oluşturulmasına vurgu yaptı. Peyzaj mimarı Klára Zahradníčková nihai peyzaj tasarımına katkıda bulundu.

Moravian Square Park

Parkın çevresindeki olgun ağaçların altından dairesel bir gezinti yolu geçmekte ve bir dizi ahşap bank içeriyor. Gezinti yolu, yeni oluşturulan merkezi bir "kentsel arenaya" bağlanan yaya yolları (geniş bir ana yol ve daha küçük radyal yollar) ile çeşitli aralıklarla kesişiyor. Dairesel gezinti yolu ayrıca çim kaplı küçük patikalarla tamamlanıyor. Kentsel arena öne çıkan yeni bir kamusal alandır - merkezinde 30 metre (yaklaşık 98 fit) çapında bir çeşme ve su aynası bulunur. Arena, insanları oturmaya davet eden dört bölümden oluşan devasa bir Jatoba ahşap bank ile sınırlandırılmış. Özellikle sıcak yaz günlerinde hem çocuklar hem de yetişkinler için bir oyun alanı olan su, "Brno Denizi" olarak adlandırılıyor.

Moravian Square Park

Moravian Square Park'ın yeniden canlandırılmasına yönelik yaklaşımında Consequence forma, kullanılmayan çeşitli alanları yeniden canlandırmaya çalıştı. Stüdyo, parkın kuzey bölümüne bir kafe ve çocuk oyun alanı dahil etti. Stüdyo, "Kafe pavyonu, park ile şehir arasında bir arayüz görevi görüyor ve trafiğin yoğun olduğu Koliště Caddesi'nin kentsel karakterini güçlendiriyor." dedi. "[Bu] giderek kentsel bir bulvara dönüşüyor." Kafe ve terası dairesel gezinti yolunu tamamlıyor.

Sekiz metre (yaklaşık 26 fit) yüksekliğindeki cilalı paslanmaz çelik elips, kafenin çatısını kesmekte ve destekler. Yarı şeffaf çatıda açılan bir delik bir ağacın geçmesine izin veriyor. Kafe, yıpranmış çelik bir cepheye sahip çelik bir yapı. Paslı bir taraftaki neon tabelada "Budoucnost" ("Gelecek" anlamına gelir) yazar ve Consequence forma tarafından "yansıma, başlangıçlar ve toplumumuzla ilgili incelikli sorular temasını" çağrıştırdığı şeklinde tanımlanır.

Moravian Square Park

Parkın tasarımı, dairesel gezinti yolu boyunca sessiz alanlar sunan ve canlı kafe, çocuk oyun alanı ve su özelliğiyle bir kontrast oluşturan gölgeli çimenli çayır alanları içeriyor. Stüdyo, "Çiçekler, çalılar ve ağaçlarla korunan bir habitat oluşturularak bir huzur ve güvenlik vahası meydana getirilmiştir." dedi. Sağlık nedenleriyle kesilen bir ağaç gövdesi şimdi oturmak ve oynamak için bir yer sağlıyor.

Moravian Square Park

Mavi-yeşil bir altyapı

Moravian Square Park mavi-yeşil bir altyapı ile tasarlanmış. Burada su ve yeşil alanlardan oluşan bir ağ, sellerin azaltılması, biyolojik çeşitliliğin artırılması, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve kentsel ısı adası etkisinin azaltılması gibi bir dizi ekolojik fayda sağlayan bir ekosistem oluşturuyor. Consequence forma, "Doğadan ilham alan bu önlemler, yağmur suyunun park içinde tutulmasını en üst düzeye çıkararak toprağa güvenli bir şekilde sızmasına ve bitki örtüsüne daha iyi destek sağlamasına olanak tanıyor" diye açıklıyor. "Sıcak günlerde park ve çevresi, fıskiye özelliği ve serinletici sis başlıkları ile de güçlendirilen uygun bir mikro iklime sahip oluyor." Mavi-yeşil altyapı, kentsel ve iklimsel zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor.

"Parkın asfalt yüzeyleri eğimlidir ve suyu çakıl kanallara ve çakıl oluk sistemlerine yönlendirir. Yağmur suyunun bir kısmı taşkın yatağını, çakıl içindeki ağaçları veya parkın kuzey kenarındaki şeridi sulamak için kullanılıyor." dedi. "Hidrik koşullara uygun üç habitat türü arasında çöküntüler, yaylalar ve geçiş bölgesi yer alıyor." Fıskiyeden taşan sular bir yer altı depolama tesisinde (fıskiyenin makine dairesinin bir parçası) toplanıyor. Parktaki yeşillik, iklim değişikliğine dayanıklı ve yerli olmayan türleri içeriyor Parkın otsu kenarları, koruyucu bir sınır oluşturan belirgin bir özellik.

Moravian Square Park

Alan

Kafe ve teras: 334 m² (3,595 fit kare)

Çeşme makine dairesi ve su deposu: 41 m² (441 fit kare)

Toplam park alanı: 22.365 m² (240.735 fit kare)

Moravian Square Park

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)