Kompakt Konut Örneği

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
RAHUL PUDALE DESIGN BELAGAVİ'NİN ESKİ ŞEHRİNDE KOMPAKT BİR KONUT TASARLIYOR

Rahul Pudale Design, Hindistan'ın Belagavi kentinde 6 metreye 9 metre ölçülerinde mütevazı bir arsada yer alan Compact House ya da Chougule Residence'ı tasarladı. Pazar alanında yer alan site, kentsel canlılığın ortasında topluluk yaşamını keşfetmek için bir fırsat sunmuş.

Kompakt Konut

Buradaki zorluk, kompakt araziyi etkin bir şekilde kullanmak, doğal ışığı en üst düzeye çıkarmak ve zemin katta ticari alanları barındırırken üst katta konforlu konutlar sağlamakmış. Üç taraftaki ortak duvarlarla, doğudan süzülen ışık birincil kaynak olmuş.

Kompakt Konut

Konut birimleri, etkileşimi ve bağlanabilirliği artırmak için hazırlanmış, birbirine bağlı alanlar olarak düşünülmüş. Üst üste binen hacimler, aşağıdaki hareketli sokaklara bakan samimi ama açık alanlar yaratmak için titizlikle geliştirildi.

Kompakt Konut

ÖRTÜŞEN HACİMLER YAŞAM BİRİMLERİNİN BİRBİRİNE BAĞLANMASINI SAĞLAR

Girişte dar bir merdiven, yukarıdan doğal ışık alan üç kat yüksekliğinde bir oturma odasına açılır. Tavan penceresi, tüm yatak odası pencerelerinin ona doğru yaklaşmasıyla açıklık sağlar. Yivli bir cam bölme mutfağı ayırarak mahremiyet sağlarken ışığın süzülmesine izin verir.

Oturma odasına bitişik olan çift yükseklikteki yemek alanı, gün boyunca doğal ışığı yapıya davet eden odak noktası olarak hizmet verir. Merdivenler eğlenceli bir sürpriz ve keşif unsuru sunmakta, yükseldikçe duyularla alay etmekte ve yaşam ve yemek alanlarının görünümlerini ortaya çıkarır. Farklı seviyeler arasındaki bu eğlenceli etkileşim, bağlanabilirlik ve dinamizm duygusunu besliyor.

Kompakt Konut

Üst katlar, hem işlevsel hem de estetik amaçlara hizmet etmek üzere beton yapıya sorunsuz bir şekilde entegre edilen ahşap eklentilerle yatak odaları ve teraslar gibi özel alanları barındırır. Pencereleri çerçevelemekten merdivenleri şekillendirmeye kadar her bir ahşap unsur mimari kompozisyona derinlik ve nitelik katıyor. Compact House, Rahul Pudale Design'ın yaratıcı problem çözme ve kentsel bağlamı derinlemesine anlama becerisini örnekliyor.

Kompakt Konut

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)