Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan ve Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye'nin gıda ve tarım dalında özelleşmiş ilk ihtisas üniversitesi.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Karma kullanım programıyla, öğrenci ve akademik personel mekanlarının yanı sıra, bilim insanları, yatırımcılar ve yerel halkın da kullanabileceği kaynak ve tesis olanakları sunmaktadır. Kampüs üç farklı bölgeye ayrılmaktadır: eğitim ve araştırma birimleri (1. bölge), sosyal ve konaklama birimleri (2. bölge), Tekno-kent (3. bölge). 

Birinci bölgede, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Yönetim ve Sosyal Bilimleri Fakültesi, Hazırlık Okulu, Yönetim ve İdari Bina ile Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. İkinci bölgede ise, Kongre ve Kültür Merkezi, kütüphane, spor kompleksi, yemekhane, lojmanlar ve öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Tekno-kent olarak adlandırılan üçüncü bölgede de araştırma merkezi, ofisler ve laboratuvarlar bulunmaktadır. Kampüs alanını kesen iki ana yol, 1. bölgedeki dairesel peyzaj kurgusunun ana aksları olarak rol oynamaktadır. Meydandan eğitim yapılarının zeminini de kapsayacak şekilde 268 metre çapında dev bir ‘yeşil çanak’ oluşturulmuştur.

Daireler dıştan içe doğru küçülüp alçalarak ortada merkezi meydan oluşturur, bu meydanın altında bulunan sarnıç-müze bir yandan su tasarrufu ve bahçe sulama için kullanılırken bir yandan da kamuya açık olan bir müze içerecektir.

Bölgede yer alan eğitim ve araştırma yapıları dairesel bir düzenle bu 4000 öğrenci kapasiteli meydanın etrafında konumlanmıştır. Bu yapılar avlulu ve yerden yükseltilmiş yapılardır. Böylelikle zeminde yapılar arası kesintisiz bir görüş imkanı oluşturulmuştur.  Araçsız, yaya ve bisiklet dostu bu ‘yeşil çanak’ öğrencilere ‘serbest kamusal alan’ yaratmakta, özgür bir şekilde dolaşım ve birçok kampüs aktivitesinin gerçekleşmesi için fon oluşturmaktadır.

Yeşil çatılar, güneş panel tarlası ve yağmur suyu biriktirilmesi ile birçok sürdürülebilir özellikleri olan bu ‘yeşil kampüs’ LEED Sertifikasyonunu hedeflemektedir. Bunların yanında, yaya ve bisiklet yollarıyla, bisiklet park yerleri ve elektrik araç şarj istasyonları ile sağlıklı bir yaşam tarzını da teşvik etmektedir.

Proje Künyesi:

Proje Adı: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Mimarlar:  Yazgan Tasarım Mimarlık 

Bölge: Meram, Konya

Yıl:2017

Fotoğraf: Yunus Özkazanç

Kaynak: arkiv


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)