Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Brooklyn'li Kaja Kühl, New York'un kuzeyindeki bir çiftlikte karbon etkisini azaltmak için prefabrik kenevir beton tuğlalar ve ahşap kullanan bir çift sürdürülebilir mimari konuk evi inşa etti. Wally Farms deneysel tarım inkübatöründe konumlanan iki bina, sürdürülebilir yapı tekniklerini göstermek maksadıyla inşa edildi ve misafir konaklama yeri olarak kullanılacak.

Sürdürülebilir mimari örneklerden konuk evlerinin tasarımında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yerel tarım arazisi mimarisinden ilham alındı. Kühl, "Bölgedeki ve ABD'nin diğer bölgelerindeki tarihi çiftçi evlerine ve kabinlerine baktım, bunlar genelde dikdörtgen bir forma ve uzun bir sundurmayı kaplayan sade bir eğimli çatı formuna sahipti. Ana odaya ilave olarak bir odaları ya da belki küçük bir uyku alanları vardı." dedi. 

Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Sürdürülebilir mimari projelerden iki binanın her birinde geniş bir güverte ve binaların gölge için ağaçların altına konumlandırıldığı etraftaki açıklığa açılan sürgülü cam kapılar bulunuyor. Kühl kendisinin ve mimar Roger Cardinal'in, aynı estetiği taşıyan ancak tam olarak birbirine benzemeyen iki yapı tasarlamak üzere görevlendirildiklerini açıkladı. Bir konutun eşsiz eğimli çatısı hareketli bir alan oluşturduğu için seçildi ancak tasarımcı bunun "inşa edilmesi zahmetli" olduğunu paylaştı. Konuk evleri sedir ağacından kiremit ve kara keçiboynuzu ağacından dış cephe kaplamasıyla kaplanmış. Her konutta bir banyo, mutfak, oturma alanı ve çatı katı bulunuyor.

Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Kühl binaların somutlaştırılmış karbonunu azaltmak için üç ana tasarım stratejisi kullanmış. Her yapı termal açıdan etkili bir biyo-malzeme olan kenevir betonu kullanılarak yalıtılmış. Geleneksel yöntemler kullanıldığında kenevir betonun tümüyle kuruması için genellikle 6-8 hafta gerekir ki bu da kısıtlı inşaat programları için genellikle zor bir durum. Pennsylvania merkezli mimarlık stüdyosu Coexist ile birlikte çalışan Kühl, işlemi hızlandırmak için kenevir sprey yalıtım ile birlikte prefabrik kenevir beton tuğlalar kullandı. İki tekniğin kombinasyonu yüksek yalıtımlı bir yapı sağlıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Her bir konuk evi 37 metrekare olup New York eyaletinde mikro konut olarak nitelendirilebilecek en büyük boyuta sahip. Bu konutlar, Kühl'ün mikro konutlar üzerine devam eden araştırmasının bir bölümü olarak daha küçük yaşam olanağını göstermek amacıyla inşa edilmiş. Kühl bir proje dergisinde paylaşılan araştırma sonucunda, mikro konut yaşam tarzlarının genellikle daha küçük ekolojik ayak izleriyle ilişkili olduğunu buldu. Tasarımcı ayrıca yüksek yalıtımlı duvarlar, zeminler ve çatılar sayesinde pasif ev tekniklerini de kullanmış. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış. Her konuttaki büyük pencereler ve sürgülü kapılar, güneş ısısı kazanımından faydalanmak için güneye ve batıya bakar. 

Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Konutlar için su arazideki bir kuyudan temin edilirken, elektrik de yakındaki bir güneş enerjisi alanından sağlanıyor. Kühl Brooklyn merkezli uygulaması You Are The City vasıtasıyla mekansal adalet, eşitlik ve iklim eylemini destekleyen bir kentsel tasarımcı.

Kühl'ün Pasif ve Sürdürülebilir Konuk Evleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)