Kule Yapıları 7: Vlooyberg​ Kulesi

Kule ile merdiven arasındaki ayrımı akla getiren göz alıcı yapı hava koşullarına karşın çarpıcı bir çelik hacimle kaplı. Tielt merdiven kulesinin asıl hikayesi ise çok uzun zamanlara dayanıyor. Uzun yıllar boyunca Vlooiberg’in tepesi ahşap bir gözetleme kulesi ile süslenirken henüz yeni olan yapı ateşe verilerek tahrip edilmiş. Güvenlik açısından halka kapatılan yapı için belediyenin çalışmalarının ardından zamanın etkisine dayanabilecek anıtsal bir objeye dönüştürülmesi kararına varılmış. Buna göre yapılacak yeni kule tamamen metalden yapılacak, en az on metre yükseklikte olacak, içerisinde bir barınak içerecek ve ayrıca vandalizme karşı da dirençli olacaktı. 

Dolayısıyla yeni kule çok fazla dekoratif unsurlar içermeyen askıya alınmış 11.28 metre yüksekliğinde bir hacimde tasarlandı. Vlooybergtoren olarak adlandırılan yapı kırmızı-kahverengi tonlarında çelik galvaniz kaplı şekilde inşa edildi. Tasarımcının kendi sözleriyle ‘ Vlooyberg Kulesi’nin modellenmesi kendi ağırlığına karşı bir savaş idi.  Yapının yeterince güçlü olmasını ve sarkmamasını sağlamak için her elemente etki eden manuelleri hesaplanarak elde edilen bulgular sayesinde merdiven kuleye nihai şekil ve boyutları kazandırılmış. 

Tamamen prefabrik olan yapı sahaya parça parça getirilerek monte edilmiş. Güçlü ikonik değere sahip bir simge olan Vlooyberg Kulesi çevresindeki bölgenin profilini de yükselterek modern mimari hayranlarının beğenisini kazanmış.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)