Kurak Alanda İnşa Edilmiş Sürdürülebilir Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
COVID-19 salgını ve sürekli sokağa çıkma yasaklarının rutinlerimizi değiştirdiği ve kentsel yaşamın geleceğine dair belirsizliğin arttığı bir dönemde, Bangalore'dan Bay Abhishek Ubale ve Bayan Sunaina, Bangalore şehrinin eteklerinde bir tarım topluluğu olan Sanctity Ferme'de bir çiftlik satın almaya karar verdi. Organik tarım tekniklerini uygulayan ve doğal çevreyle sürekli temas kurma vizyonunu destekleyen topluluk, sakinleri için sürdürülebilir model evler planlıyordu. Bu, el değmemiş doğal alanlarda nasıl mantıklı bir şekilde inşaat yapabileceği keşfetmek için mükemmel bir fırsat oldu. 

Buradaki fikir, binayı çevresiyle birlikte kamufle etmek ve böylece doğal manzarada göze batan bir unsur olarak öne çıkmasını engellemekti. Ayrıca, COVID durumu ham maddelerin mevcudiyeti konusunda bir sınırlama oluşturdu ve Enkaz Duvarı İnşaatı adı verilen bir teknik kullanarak toprak ve atık gibi mevcut malzemeleri binaya dahil etmeye odaklanmaya zorladı.

Flintstone6

Flintstone6, kurak bir arazinin ortasında bir mango korusunun içine gizlenmiş, sürdürülebilir bir özelliğe sahip modern bir bina olarak tasarlanmış. İki yataklı kır evinde açık mutfaklı çok işlevli bir salon bulunuyor. Evin kuzey ve güney taraflarında, Cauvery havzası bölgesindeki Rocky Dağları'nın özelliklerini andıran paralel duvarlar bulunuyor. Ağaçlar binayla birlikte yaşayarak onu doğanın bir uzantısı haline getiriyor.

Flintstone6

Kompozit Casuarina sırlı çatı güneş saati görevi görürken, kompozit Casuarina-ferrocement çatı parti terası olarak ikiye katlanıyor. Merdiven odası, komşuların çiftliği görmesini engelleyecek bir üst kat inşa etmekten kaçınmak için ters çevrilmiş.

Flintstone6

İç mekanlar, nötr bir malzeme paleti kullanılarak Enkaz Duvarlarının ışıltısını çalmamak için çok minimal ve ince bir tonda planlandı. Ebeveyn yatak odasındaki kaya yatak, yakındaki terk edilmiş taş ocağından geri kazanılmış bir taş ocağı atık parçası... Havzalar, çöplüklerden toplanan granit kayalardan oyulmuş. Mobilyaların bir kısmı da geri kazanılmış ahşaptan yapılmış, böylece evin yeniden kullanım ve sürdürülebilirlik temasına bağlanmış.

Flintstone6

Peyzaj, bölgenin kuru iklimine uygun olarak kurak tema göz önünde bulundurularak tasarlanmış olup, yerli kaktüs bitkileri, kaldırım için granit ocağı atıkları ve bir koi göleti oluşturmak üzere sıralanan nehir taşlarından oluşuyor.

Flintstone6

Flintstone6, doğanın derinliklerine kök salmış, alçakgönüllülükle uyum sağlayarak peyzajda görünmez olma görevini yerine getiren bir konut...

Mimarlar: Mitti

Alan: 180 m²

Yıl: 2022

Fotoğraflar:Syam Sreesylam, Roshan Satish Paliath

Üreticiler:  Hybec, Kohler, Magari, Norisys

Baş Mimar: Fawaz Thengilan

Ana Yüklenici: Mitti eco-friendlyconstruction

Yapı Mühendisleri: J.K. Engineering

İnşaat Müteahhidi: Shivranjini Constructions

Proje Kaynağı: Archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)