Kuşlar ve Böcekler İçin Canlı Bina Cepheleri Nasıl İnşa Edilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz mühendislik firması Buro Happold ve ABD'li mimarlık firması Cookfox Architects küçük vahşi yaşamı, böcekleri, kuşları ve bitkileri barındırabilecek bir prototip pişmiş toprak cephe sistemi geliştirdi. Bu modüler sistem kentsel ortamlarda bina cephelerinde büyümek için arılar, kuşlar ve bitkiler gibi vahşi hayvanlara alan sağlamayı amaçlıyor. 

Sürdürülebilir cephe sistemi 2021 Mimari Seramik Montajları Atölyesi için Buro Happold Cephe Mühendisi Spring Wu ve Cookfox Architects Kıdemli Yardımcı Spencer Lapp tarafından geliştirildi. Bir araştırma atölyesine katılan Parnther, Lapp ve Wu, heykelsi pişmiş toprak cephe panellerine yerleştirilmiş kayar döküm kabuklardan bir mozaik sistemi geliştirdi.

Bireysel modüller, sürdürülebilir bina cephesi yüzeyinin altında yaban hayatı için yaşanabilir alan sağlamak için yuvalama sütunları ile üç çatal ve dairesel bir açıklıktan oluşan heykelsi, ok benzeri bir şekle sahiptir.  Sürdürülebilir bina cephesi seramik modüller mavi ve beyaz tonlarında yapıldı ve dekoratif oluklu yüzeylerle kaplandı. Mozaikli bir şekilde monte edildiğinde binanın cephesinde dalgalı dokulu bir desen oluşturuyor.

Bitkileri, arıları ve kuşları barındıracak şekilde tasarlanmış üç farklı bölme eklentisi, pişmiş toprak sistemin alt tarafına vidalanabilir. Kovanın yaklaşık 1 inç genişliğinde bir açıklığı vardır, içi yuvarlaktır ve kuşların rahatça yuva yapabilmesi için yeterince derin. Dört havalandırma, bölmenin kenarlarını kırarak havanın yuvanın içine akmasına izin veriyor. Sazlar, tozlaşan arıları barındırmak ve çok sayıda tür için yuvalama ve kolonileşme alanı sağlamak için tasarlanmış.

Panther, “Biyofilik tasarımı projemize dahil etmenin bir yolunu arıyorduk” dedi. "Cookfox ofisi, Spencer'ın arıcı olarak çalıştığı bir arı kovanı ile yeşil bir çatıya sahip". Yüksek nem içeriği nedeniyle bölmeler, malzemenin suyu emmesini sağlamak için camlı bir yüzeye sahip olacak şekilde tasarlandı.

Panther, “Buro Happold ve Cookfox, sürdürülebilirliği destekleyen yenilikçi ve kalıcı fikirler üretmek olan birçok hedefi paylaşıyor” dedi. "Binaların, çatıların ve arazinin vahşi yaşam habitatı olarak kullanılması, insanların ve ekosistemlerinin uzun vadeli sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, LEED ve Yaşayan Bina sertifikasyonu gibi şeylerin bir parçasıdır. Çok daha fazlasının yapılabileceğimizin farkındayız. Şehirlerimizdeki ekosistemleri ve genel olarak yapılı çevreyi restore etmek için yeşili destekliyoruz.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)