Yerel Kaynaklı Malzemelerle Nasıl İnşa Edilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Residence Ambros Hotel Jaufentalerhof'u Genişletiyor

Yerel Kaynaklı Malzemelerle Nasıl İnşa Edilir

DEAR Studio'nun Kuzey İtalya'daki sürdürülebilir mimari Hotel Jaufentalerhof'un genişletmesi, bölgenin dik dağ yamaçlarında yer alan geleneksel yerel saman ahırlarını modern bir dokunuşla yeniden tasarlıyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden Residence Ambros adını taşıyan küme, bu ahırları otelin ihtiyaçlarına adapte ederek Güney Tirol geleneği ile çağdaş alp hayatı arasında çekici bir bağ kuruyor. Üçgen çatılı, birbirine bağlı üç katlı iki binadan oluşan yapı, ritmik üst üste binen tabakalar halinde düzenlenmiş karaçam kütükleriyle kaplanmış ve arkasında yer alan tavandan tabana cam cepheleri muhafaza ediyor. Yerel olarak tedarik edilen ağaç gövdelerinin iç içe geçmesi ve her ikinci yatay gövdenin çıkarılması, monolitik ancak geçirgen bir yapı oluşturuyor. 

Yerel Kaynaklı Malzemelerle Nasıl İnşa Edilir

Dear Studio Yerel Malzemelerle Mirası Onurlandırıyor

Yerel Kaynaklı Malzemelerle Nasıl İnşa Edilir

Sürdürülebilir mimari projelerden Residence Ambros ismini otel sahibinin Jaufental vadisinde etkili bir isim olan büyük büyükbabası Dunja Girtler'den alır. DEAR Studio'nun tasarım konsepti de aynı biçimde, bölgenin mirasına bakarak mimari özellikler yoluyla bu hatıraya hürmet göstermeyi hedefliyor. Başlangıçta doğal havalandırma kullanılarak saman kurutmak için kullanılan uyarlanmış bina, artık otel konuklarına rahatlık ve sığınak sunmakta, bütün odalardan kesintisiz dağ manzarası sağlamakta ve doğal manzaralar oluşturur.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle Nasıl İnşa Edilir

30 m2'lik on iki oda ve iki çatı katı süitinde, mimarların iç tasarım konsepti, iç alanda doğa duygusunu uyandırmayı ve rahat ama zarif bir ambiyansı desteklemeyi hedefliyor. Öncelikli olarak yerel kaynaklı malzemelerin kullanılmasına odaklanılmış ve perde kumaşında köknar ağaçlarını andıran koyu yeşil renkte tipik bir Tirol yünü olan Loden kullanılmış. Döşeme ve mobilyalarda kullanılan karaçam ahşabı komşu vadiden temin edilirken, lavabolar yerel porfir taşından üretilmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)