Laguarda Low Architects Dalgalı Yeşil Çatılar İnşa Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Birbirine bağlı havuzlardan oluşan bir ağ, ziyaretçilerin hem tekneyle hem de yürüyerek Shenzhen'in kıyısını keşfetmelerine olanak tanıyor. Su konseptte önemli bir rol oynar. Doğu yakasında, basamaklı köprüleri ve hafif eğimli rampaları ile "yeşil çatı" olarak bilinen dört katlı 'deneysel eğlence parkı' bulunuyor. Grup “Çok fazla doğal ışık ve süreklilik, geleneksel eğlence deneyimini değiştiriyor.” dedi.

Dalgalı yeşil çatılar

Laguarda Low Architects tarafından tasarlanan 35.000 metrekarelik perakende merkezi, Shenzhen'in doğu kıyısı boyunca uzanır ve üç katlı bir çakıl taşı şeklinde şekillendirilmiş. Güney cephesinde doğayla iç içe olmayı amaçlayan organik bir yapı var. Şehre bakan kuzey tarafında çok sayıda atılım kentsel çevreye bakıyor. Proje, açık yerleşim planı ve çok sayıda açık alanı sayesinde nehir bölgesinin havadar ortamı ile doğal olarak ziyaretçileri cezbediyor.

Küresel ajans Laguarda Low Architects, Shenzhen'in sahilini Bao'an OCT OH BAY ile aşamalı olarak yeniden tasarladı. 128 dönümlük yenileme, üç çeyrek millik bir alanı kapsıyor ve üç unsura bölünmüş - geleneksel bir park, bir şehir kurumsal merkezi ve Doğu ve Batı iş bölgeleri. Pekin, Tokyo ve New York'ta lokasyonları olan ekip, projenin ticari bir şehir olarak Çin'in tarihi geçmişini onurlandırdığını belirtiyor.

Dalgalı yeşil çatılar

Projenin tamamını benzersiz kılan yeni bir hareketli ortam oluşturmak üzere iç içe geçmiş birçok akıcı zemindir. Yemyeşil çatıların altında bu "eko battaniye", tümü bir yürüyüş yolları ağıyla birbirine bağlanan birçok karma kullanım alanını gizliyor. Mimarlar, projenin aerodinamik kavisli doğasının ve halka açık toplantı alanlarının, finansal açıdan başarılı olduğunu söylüyor.  Mimarlar programın taleplerini genişleyen kültürel bölge ile dikkate değer bir şekilde harmanlayan birleştirici bir motif olduğunu söylüyor.

Laguarda Low Architects ekibi, Shenzhen'in Bao'an bölgesinde 1,5 milyon metrekarelik karma kullanımlı bir uzantı olan OCT OH BAY alışveriş merkezini sunuyor. Gösteri sanatları merkezi ve eğlence mekanı, geniş bir açık meydanla çevrili West Shenzhen Waterfront Retail Park'ta yer alacak.

Yeşil çatılar

Genişleyen yapı, eğimli yeşil çatılardan oluşan katmanlı bir ağ ile birbirine bağlanıyor. Bu çatılar sayesinde ziyaretçiler okyanusu farklı açılardan görebilir. Çiçek bahçeleri, basamaklı su özelliklerine sahip heykel bahçeleri, açık teraslar ve koşu parkurları dahil olmak üzere çeşitli peyzaj özellikleri sergileniyor. Alışveriş caddesine bakan parkur  parkın, şehrin ve uçsuz bucaksız okyanusun panoramik manzarasını sunuyor.

yeşil çatılar

Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerinden  güneş enerji sistemlerini kullanıyor ve teraslardan ve çatı pencerelerinden gelen doğal ışığı en üst düzeye çıkarıyor. Binanın yönelimi, doğal havalandırma ihtiyacına karşılık geliyor. Dikey teraslar ve aerodinamik şekiller, rüzgar ve ısı basıncı havalandırmasını iyileştirmek için tasarlanmış. İç hava akışını en üst düzeye çıkarmak için yüksek tavanlar, açılır pencereler ve düşük hızlı, yüksek verimli fanlar kullanılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)