LEIDEN Merkez İstasyonu Çevresinin Dönüşümü

Ülke: Hollanda, Şehir: Leiden

Leiden Merkez İstasyonu ve çevresinin dönüşümüne yönelik masterplan, tipik bir atıl istasyon bölgesini, güneyindeki tarihi kent merkezi ve kuzeyindeki “Biyoloji yerleşkesi”ni bağlayacak, canlı yeni bir yüksek yoğunluklu yerleşim birimine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Projede, yeni yüksek yoğunluklu yerleşim birimi ile tarihi kent merkezi arasında doğal bir bağlantı oluşturulmasına özel bir önem verilmiş. Bina tipolojisi doğrultusunda yol ağı da ölçek bakımından benzerlik gösteriyor. Alçak sokak cepheleri ve geriye çekilmiş yüksek yoğunluklar sayesinde, yüksek yoğunluk sağlanırken, çekici seyrek sokaklar, meydan ve yeşil alanlar korunmuş. Plan,1000 adet yeni konut birimi, yerel girişimcilere ve uluslararası firmalara yönelik iş alanları, Leiden alışveriş merkezinin genişlemesi, bir multipleks sinemayı, park çözümleri ile kapalı bir otobüs durağı ve hafif raylı sistem durağını içeren bir toplu taşıma istasyonunu kapsıyor. Yeni ve geliştirilmiş bağlantı yolları sayesinde, yaya ve bisikletliler, taşıtlarla karşılaşmadan istasyonda karşıdan karşıya geçebiliyorlar.

Leiden Merkez İstasyonu ve çevresinin dönüşümüne yönelik masterplan, tipik bir atıl istasyon bölgesini, güneyindeki tarihi kent merkezi ve kuzeyindeki “Biyoloji yerleşkesi”ni bağlayacak, canlı yeni bir yüksek yoğunluklu yerleşim birimine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Projede, yeni yüksek yoğunluklu yerleşim birimi ile tarihi kent merkezi arasında doğal bir bağlantı oluşturulmasına özel bir önem verilmiş. Bina tipolojisi doğrultusunda yol ağı da ölçek bakımından benzerlik gösteriyor. Alçak sokak cepheleri ve geriye çekilmiş yüksek yoğunluklar sayesinde, yüksek yoğunluk sağlanırken, çekici seyrek sokaklar, meydan ve yeşil alanlar korunmuş. Plan, 1000 adet yeni konut birimi, yerel girişimcilere ve uluslararası firmalara yönelik iş alanları, Leiden alışveriş merkezinin genişlemesi, bir multipleks sinemayı, park çözümleri ile kapalı bir otobüs durağı ve hafif raylı sistem durağını içeren bir toplu taşıma istasyonunu kapsıyor. Yeni ve geliştirilmiş bağlantı yolları sayesinde, yaya ve bisikletliler, taşıtlarla karşılaşmadan istasyonda karşıdan karşıya geçebiliyorlar.

Önceleri ana istasyon meydanı herhangi bir nitelikten yoksundu ve meydanı çevreleyen binalar fonksiyonel kullanım (otobüs, taksi ve bisiklet standları), meydanda baskındı. Yeni istasyon meydanında, boşluğu tanımlamak için yeni binalar, binaların çekirdekleri fonksiyonel ihtiyaçların birleştirilmesi için kullanılacak ve alana canlılık katan kentsel programlar oluşturulacak. Meydan, şehrin ziyaretçileri için gerçek bir karşılama alanı olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)