EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Londra / King’s Cross Tren İstasyonu

160 yıldır yolcuları ağırlıyor...

Lewis Cubitt tarafından tasarlanmış ve 1852’de inşa edilmiş Londra King’s Cross tren istasyonu, Britanya’nın en büyük ve en ünlü ulaşım yapılarından bir tanesi. İsmini VI. George’un yaşadığı bölgeden alan istasyon günümüzde; Leeds, Newcastle ve Edinburgh’a seferler yapmakta. Ayrıca bu istasyon metroyla da birleşmekte ve böylece başkentteki her bölgenin tren istasyonuna ulaşım kolayca sağlanmakta.

John McAslan + Partners isimli şirkete bağlı Britanyalı mimarlar tarafından tasarlanan ve restore edilen bina, eklenen yeni giriş bölümüyle süslendi. Çatıda kullanılan çelik strüktür, Arup mühendisliğiyle geliştirildi ve tasarlandı. Binanın önünde yer alan geniş meydan, cam malzemeden dizayn edilmiş gölgelikleriyle yazın güneşten ve kışın Londra sağanaklarından korunmak için birebir. Ayrıca bu meydanda bulunan iki adet metro girişi sayesinde şehrin geri kalanına ulaşım rahatça sağlanmakta.

160 yıllık bu bina, yapılan restorasyon sayesinde günümüzde halen yılda 45 milyon yolcuyu misafir ediyor. 2012 yılının Mart ayında tamamlanan yeni ve modern haliyle; yeni restoranları, mağazaları ve kolay anlaşılır anonslarıyla Londra’nın yeniden geliştirilmiş projeleri içinde göze çarpan bir örnek olarak dikkat çekiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)