Marriott Hotel'in Sürdürülebilir Dış Cephe Kaplaması

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kurumsal sürdürülebilirlik çabalarını büyük otel zincirleriyle birleştirildiğinde ne elde edilir? Sıfıra yakın inşaat atığı ile sıkı, enerji verimli kabuklu yeni hotel elde edilir. 

Kanada, Vancouver Adası'nın kuzeyinde çok beklenen Marriott genişlemesi, yatırımcı PEG Companies tarafından planlandı ve geliştirildi. Yeşil bina tasarım firması Nexii ile birlikte çalışarak Marriott Hotel'in yaklaşık 750 dış panelini prefabrike ederek inşaat süresinin tahmini sekiz ile 10 haftasını kısalttılar. Toksik olmayan, düşük karbonlu paneller inşaat kalıntılarını ortadan kaldırmak için önceden dökülmüş. Panellerin şantiyeye doğrudan teslimi aynı zamanda şantiyede minimum etki anlamına geliyor. Böylece Marriott Hotel sürdürülebilir dış cephe kaplamasıyla çevreye minimum zarar verdi. 

PEG Geliştirme Bölümü Başkanı Robert Schmidt "Yenilikçi Nexii sistemi, PEG'in eksiksiz bir prefabrik dış sistem sağlayarak Nanaimo'daki güzel Courtyard by Marriott tesisini daha verimli bir şekilde inşa etmesini sağladı." dedi.

Paneller hassas teknoloji kullanılarak üretiliyor, bu da tam oturmasını sağlıyor ve dokuz katlı Courtyard by Marriott oteli için enerji açısından verimli bir alan oluşturuyor. Bu 172 odalı otel, Vancouver Adası'ndaki Greater Victoria'nın kuzeyinde bulunan ilk Marriott'tur. 

Schmidt "Bu projenin büyüklüğü ve Vancouver Adası'ndaki konumu göz önüne alındığında, geleneksel bir dış mekan sistemi kurmak için gereken maliyet ve zaman çok yüksekti. Nexii bu zorluğun üstesinden geldi ve daha da iyisi, ürün projenin termal özelliklerini geliştirerek daha sürdürülebilir bir sonuca katkıda bulundu." dedi. 

Bu proje, Nanaimo bölgesine daha fazla konut eklemek için bir araya getirildi.Otel, Kanada adalarında turizmi artıran yeni bir konferans merkezinin bitişiğindedir. Ancak ekip aynı zamanda çevreyi korumak ve binayı gelecekteki yeşil ticari inşaat için bir model olarak kullanmak istedi.

Nexii'de Strateji ve Ortaklıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gregor Robertson "Binalar ve yapılar, iklim kirliliğinin ve belediye atıklarının önemli bir kaynağıdır ancak bunlar yaşamlarımız için gereklidir. Gezegeni sağlıklı ve yaşanabilir tutmak için tüm yeni binaların akıllı ve yeşil tasarlandığından emin olmamız gerekiyor." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)