Melbourne'deki Ev Alışılmışın Dışında Yöntemlerle Sürdürülebilirlik Sağlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bios Design Build Sustain tarafından tasarlanan bir Melbourne evi, 7,3 yıldız enerji derecesine ulaşmak için sınırları zorladı. Dar bir alanda çalışan tasarımcılar  alışılmadık stratejiler uyguladı ve malzeme ve teknolojilerin akıllıca kullanımıyla birlikte sürdürülebilir ve güneş ışığı alan 'Joan 7.3'ü yarattı. Özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Joan 7.3

Müşterinin geniş bir zemin alanı talebi üzerine birinci kat çok önemli. Bu amaçla üst kat evin ön tarafına yerleştirilerek gizlilik ve gölgelenme sorunlarının önüne geçilmiş ve evde daha fazla alan yaratılmış. İlk başta yerel meclis bu alışılmışın dışındaki yaklaşıma "sokak peyzajı endişelerini" dile getirerek karşı çıktı. Yine de daha fazla görüşmenin ardından Bios'un evin alanın işlevselliğini ve evin yaşanabilirliğini artırırken sokak manzarasına da katkıda bulunacağı yönündeki daha geniş 'görüşünü' benimsediler.

Joan 7.3

Bir başka güçlük de uzun ve dar sürdürülebilir mimari örneklerden binaya mümkün olduğunca fazla güneş ve ışık girmesini sağlamaktı. Bios'un Tasarımcısı Greg McNeil "Güneş ışığından en üst düzeyde faydalanmak için batı yönünden yararlandık. Batıya bakan orta avlu kışın harika bir güneş kapanıdır ve yazın üzeri açılır kapanır bir gölgelik tente ile korunur. Sonuç yaşam alanlarına tüm yıl boyunca kullanılabilen bir dış mekan uzantısı." dedi. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış. 

Joan 7.3

Diğer enerji tasarrufu özellikleri arasında Ventis Subflow Sistemi yüzde 90 verimli bir ısı geri dönüşüm havalandırma sistemi ve pencerelerin, kapıların ve havalandırma panjurlarının iyi düşünülmüş yerleşimi yer alıyor. Sürdürülebilir mimari evin ortasında merdivenler yer alıyor. Merdivenler üst kata geçiş olarak bariz işlevini yerine getirirken, ahşap merdiven basamaklarından birinden dışarı süzülen ve 10 kişilik bir yemek masası da barındırıyor.

Joan 7.3

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)