Microsoft, Singapur'daki Veri Merkezini Güneşle İşletecek

ABD merkezli yazılım devi Microsoft, Singapur’da bulunan ve Güneydoğu Asya’nın en büyüğü olan veri merkezinin enerji ihtiyacının tamamını güneş enerjisinden karşılayacak.

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft Corporation, Asya’daki ilk yenilenebilir enerji anlaşmasını Singapur merkezli Sunseap Group ile imzaladığını açıkladı. Açıklamaya göre, Güneydoğu Asya’nın en büyük veri merkezini Singapur’da inşa eden Microsoft, Singapur merkezli yenilenebilir enerji şirketi Sunseap’ın güneşten elde ettiği 60 megawatt enerjinin yüzde 100’ünü 20 yıl boyunca satın alarak veri merkezinde kullanacak. Singapur genelindeki yüzlerce çatıya inşa edilecek olan bu paneller, Microsoft’un ülkedeki veri merkezine güç sağlamak için güneş enerjisini depolayacak. 

Microsoft'un Singapur Genel Müdürü Kevin Wo, bulut hizmetlerinin Singapur'un dijital dönüşümüne katkıda bulunduğunu belirterek, yeni anlaşmanın dönüşümün artan bir şekilde temiz enerjiden sağlanmasını sağlayacağını kaydetti.

Bu anlaşma, İrlanda ve Hollanda’daki iki rüzgar paneli anlaşmasından sonra dünyanın en büyük üçüncü temiz enerji anlaşması oldu.

Microsoft, küresel veri merkezlerinin enerji yükünün %50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyor. Yıl sonuna doğru faaliyete geçecek olan projeyle birlikte Microsoft, yenilenebilir kaynaklardan sağladığı enerji miktarını 860 megawatt’a çıkaracak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)