EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Milan’daki LEED’i Hedefleyen Pirelli 39 Kulesi Karbon Emici Dikey Bir Orman

Diller Scofidio + Renfro ve Stefano Boeri Architetti, sürdürülebilir yenileme ve Pirelli 39 Kulesi’nin genişletilmesi projesiyle Milan’ın Porta Nuova Gioia bölgesini yenilemek için uluslararası bir yarışmayı kazandı. Gayrimenkul yatırım fonu şirketi COIMA SGR tarafından yetkilendirilen karma kullanım projesi 5.000’in üzerinde bir istihdam ile bölgeye yeni bir hayat getirmekle kalmayacak, yüksek sürdürülebilirlik standartlarını karşılayarak LEED Platinum, WELL Gold ve WiredScore sertifikasyonlarını almaya da odaklanacak. Projede dikey bir orman tasarlanacak (1.700 metrekarelik bitki örtüsü ile kaplanmış bir gökdelen) ve çatısına solar paneller yerleştirilecek. Bu şekilde yapı yılda 9 ton oksijen üretme ve 14 ton karbondioksit absorbe etme kapasitesine sahip olacak.

Pirelli 35 ve Gioia 20’nin de dahil olduğu daha büyük bir kentsel yenileme projesinin bir parçası olarak tasarlanan Pirelli 39 projesi Merkez İstasyon ve Scalo Farini arasındaki stratejik bir konumda yer alacak. Yapısal sorunları olan Pirelli 39’u yıkıp yeniden yapmak yerine mimarlar, modern ofis binası standartlarını karşılamak ve yüksek performanslı sürdürülebilirlik hedeflerini yakalamak için binayı tamamen renove etme kararı aldılar.

Renove edilen Pirelli 39 Kulesi birden fazla katında mevsimsel bitkilerin ekildiği ahşap iskeletli bir konut kulesi ile eşleştirilecek. Yoğun peyzaj tasarımının 10.000 metrekarelik bir orman işlevi görmesi bekleniyor. Kule ayrıca enerji ihtiyacının %85’ini karşılaması beklenen 2.770 metrekarelik fotovoltaik paneller ile kaplanacak.

Karma kullanım projesinin bir diğer özelliği ise köprü yapı. Bu yapıda etkinlik, toplantı ve welness alanları ile bir biyoçeşitlilik serası bulunacak. Sera, popüler bir park ve botanik bahçesi olan Biblioteca degli Alberi’nin (Ağaç Kitaplığı) uzantısı olarak hizmet veren bir laboratuvar işlevi görecek. Projenin genel operasyonel karbondioksit emisyonları seviyesi ise AB 2050 hedefleriyle uyumlu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)