Mimari Projeler "8 Yeşil Çatı"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir yeşil çatı geri dönüyor. En basit çim çatılardan binlerce fit uzunluğundaki modern çatı parklarına kadar yeşil çatılar tarih boyunca mimariyi şekillendirdi. Yeşil çatı yalıtım ve su yönetimine yardımcı olmak için bir binanın üzerine yerleştirilmiş bitki örtüsü ve membranların birleşimidir. Ancak yeşil çatıyı anlamak zor olabilir çünkü yaşayan ve insan yapımı sistemler arasında ince bir denge vardır. Bu sistemler, ısı adası etkilerini azaltmaya, habitatlar oluşturmaya, kirleticileri filtrelemeye, karbonu hapsetmeye ve tarım ve kamusal alanları genişletmeye yardımcı oluyor. Sürdürülebilir mimari yapıların olmazsa olmazlarındandır. Bir sonraki proje tüm binanın resmi hareketini ve ayrıntılarını yakından gösteren bir bölümde yeşil çatının tasarımını sergiliyor.

Marjane Hessamfer ve Joe Bellons Mimarlar Derneği tarafından Mont-de-Marsan, Fransa'da Mesleki ve Teknik Lise 

Lise binası yüzlerce yıllık meşe ve uzun çamlardan oluşan bir orman rezerviyle çevrilidir. Sitenin peyzajı, binayı gerçek yamaç ve ormanla bütünleştirdiği için sürekli ve akıcı bir his veriyor. Çünkü ormanla iyi uyum sağlıyor. Sürdürülebilir mimai projelere örnektir.

Vancouver Kongre Merkezi Batı, LMN Architects, Vancouver, Kanada 

Dünyanın ilk LEED Platinum kongre merkezi olan Vancouver Kongre Merkezi şehrin ekosistemini canlı şehir merkezinin kesiştiği noktada mükemmel bir şekilde bütünleştiriyor.  Şehrin dört bir yanından görülebilen ikonik Living Roof, limanı çevreleyen bir dizi sahil parkının sonunu oluşturuyor ve Kongre Merkezi ile Stanley Park arasında sürekli bir yaşam alanı yaratıyor. Kongre merkezi nasıl sürdürülebilir mimari projeler olacağını vurgulamış. 

California Bilimler Akademisi Binası Atölyesi, Renzo Piano, San Francisco, CA, ABD 

 Orijinal salonun çatısıyla aynı hizada yüzen bir çatı laboratuvarı resmi olarak birbirine bağlıyor. Kuraklığa dayanıklı ve sulama gerektirmeyen yerli bitkilerle çevre düzenlemesi yapılmış. Yeşil çatı çevreleyen duvarların ötesine geçerek gölge sağlayan, yağmurdan koruyan ve camın içindeki 55.000'den fazla güneş paneli aracılığıyla enerji üreten bir cam kanopiye dönüşüyor. Yaşayan çatının ortasında meydanı cam bir ışıklık kaplıyor.

Hotchkiss Okulu, Biomass Isıtma Sistemi, Centerbrook Architects & Planners, Salisbury, Connecticut, ABD 

Yeni bina dalgalı, eğimli yeşil çatısıyla dikkat çekici. Sürdürülebilir özellikler arasında yağmur suyunu emen ve toprağa geri göndermeden önce filtreleyen bir biyoswale/yağmur bahçesi sistemi ile birleştirilmiş aktif sedum binalarındaki yeşil çatılar yer alıyor.

Sottoville-les-Rouen, Fransa'da archi5 tarafından Marcel Samba Lisesi 

Bina parkın kenarından başlıyor ve çeşitli kıvrımların dalgalı tasarımı ve alçak yeşil çatılar sayesinde doğal olarak araziye karışıyor. Ana fikir, lise ve parkı özel şekli ile bütünleştirmek ve birbirine bağlamak site genelinde okulun birliğini ve kimliğini bulmaktır. Projede yer alan yeşil çatılar sürdürülebilir mimar örneklerinin gelecekte artması için öncü olmuş.

OPEN Architecture tarafından Bahçe Okulu, Pekin, Çin 

Çatıları dalgalı yeni açık 'zeminler' haline gelen peyzajlı bahçeler şeklini alıyor. Üst binanın çatısı okulun 36 sınıf öğrencisi için 36 parselden oluşan organik bir çiftlik olarak tasarlanmış ve öğrencilere tarım tekniklerini öğrenme fırsatı sunuyor. Proje sürdürülebilir mimariyi başarıyla uygulamış.

Superhelix Pracownia Projektowa'daki çatı katı evi - Bartłomiej Drabik, Krakow, Polonya 

Yeşil çatı 45 derecelik bir eğime sahiptir ve binanın imza unsuru, çapraz elemanlar ve çatı kenarlarında alttan kesmeler bulunan yapıştırılmış laminat yapıdır. Sadece dışarıya değil aynı zamanda binanın içine de nüfuz eder. Yeşil çatı tasarımı başarılı şekilde entegre etmiştir.

Morsgaard Müzesi, Henning Larsen, Aarhus, Danimarka 

Moesgaard Müzesi çatısının etrafında tasarlandı. Yeşil çatısı, avluları ve yer altı terasları ile müze, ziyaretçilerini yeni ve alternatif sergilere davet ediyor. 16.000 m2'lik müze, Aarhus'un güneyinde, Skord'un inişli çıkışlı tepelerinde yer alıyor. Çim, yosun ve çiçeklerle büyümüş eğimli bir çatı manzarasına sahip bina, denizden bile öne çıkan görsel bir simge görevi görüyor. Dörtgen çatı, peyzajın dışında büyüyor gibi görünüyor ve yaz aylarında piknikler, barbeküler, konferanslar ve geleneksel yaz ortası şenlik ateşleri için bir yer sağlıyor. Yeşil çatı ve mimari müzede buluşmuştur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)