Mimaride Sürdürülebilir Malzeme “Bambu”

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Lumi Shala, yerel mimarlık stüdyosu Ibuku tarafından tasarlanan, Bali'deki Alchemy Yoga Merkezi'nde yer alan el yapımı bir sağlıklı yaşam alanı. Ubud'un yemyeşil manzarasının ortasında yer alan yapı, üst üste binen bakır kaplı bambu yapraklarıyla heykelsi bir forma sahip.

Bambu

Taş bir taban ve tümsek temellerden çıkan bambu kemerler, alanı çevrelemek ve huzur hissi sağlamak için yukarı doğru çıkıntı yapar. Form, doğal malzemeleri el yapımı ve yenilikçi sistemlerle birleştirerek refahı teşvik ediyor.

2023 yılında tamamlanan Lumi Shala, stüdyo tarafından iki yıl önce 2022 Mimarlık Ustalık Ödülü kazanan Arc at Green School'da geliştirilen aynı benzersiz unsurların ve yapısal detayların çoğundan yararlanıyor. Yeni pavyon, 21 metrelik net bir açıklığa ulaşarak dinamik ve yeni bir düzen sergiliyor.

Bambu

Bir araya getirilmiş bambu kemerler, ritmik bir form oluşturmak için hafifçe üst üste binen yapısal antiklastik ızgara kabukları aracılığıyla birbirine bağlanır. Gizli bir şekilde inşa edilen derin kafes kirişler, beş çatı yüzeyi arasındaki boşlukları doldurarak havadar bir hafiflik algısı yayıyor.

Beş ızgara kabuk çatı yaprağının konfigürasyonu, doğal ışığın her bir dışbükey iç mekan boyunca kademeli olarak akmasına izin vererek, yoga uygulamasını en iyi şekilde destekleyen ve aynı zamanda dikkati içe çeken bir alan sağlar.

Bambu

Yerel toprak, kil ve kireç taşı karışımıyla yapılan el yapımı tuğlalar ve toprak duvarlar gibi doğal malzemelerden oluşan bir palet, dairesel tasarımın çevresinde bambu çatıyı destekleyen bir dizi alçak duvar ve payanda oluşturuyor.

Bambu

Dış payandalar, kavisli kısımlara dahil edilen depolama tesisleri ile tasarlanmış. Bu bölümler aynı zamanda mekanın çevresini saran alçak seviyeli oturma alanları oluşturarak insanların uzanmasına ve dinlenmesine olanak sağlıyor.

Sonuç olarak, maddesellik, form ve yapısal detaylar bir araya gelerek, heykelsi bir dönüm noktası olarak hizmet ederken, bir araya gelme, yoga ve meditasyon alanı olarak işlev gören duyusal bir alan oluşturuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)