“Mimarlık; Düşünceyi, Sanatı, Felsefeyi, Mühendislikleri, Edebiyatı İçinde Barındırır”

Yurtbay Seramik'in YouTube kanalında yayınlanan "Mimarın Yolculuğu" söyleşi serisinin son konuğu, Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri (NSMH) kurucusu Nevzat Sayın oldu. Pelin Olgun moderatörlüğünde santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi'nde gerçekleştirilen söyleşide Sayın, mesleki yolculuğunu, NSMH'yi, mimari yaklaşımını ve Enerji Müzesi projesini anlattı.

Mimarın Yolculuğu

Sayın, bir zamanlar devrimin gerçekleşeceğine içtenlikle inandığını ancak zaman geçtikçe ve işin uzadıkça devrimin uzak bir ihtimal olduğunu fark ederek, dünyayı değiştirmenin farklı yollarının da olabileceğini düşünerek mimarlığı tercih ettiğini ifade etti.

Mimarlıkta herkesin anlayabileceği, yalın ve basit bir yaklaşımın mümkün olup olmadığını sorgulayan Sayın, kendisinin ilgisinin dünyanın en ilginç yapılarını yapmak değil, mevcut yapıların içinde bir şeyler yaparak yenilikçi olmayı önemsediğini belirtti.

Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra "ustası" olarak nitelendirdiği Cengiz Bektaş ile çalıştığını söyleyen Sayın, NSMH'nin kuruluş sürecini kendi deneyimleri üzerinden anlattı. Kendi başına çalışmanın, öğrendiklerini uygulama ve paylaşma arzusundan kaynaklandığını dile getirdi.

Mimarlıkta en önemli parametrelerden birinin yapının bulunduğu yerle kurduğu ilişki olduğunu vurgulayan Sayın, yapının işlevinin değişebileceğini ancak bulunduğu coğrafya ile ilişkisinin değişmeyeceğini belirtti.

Enerji Müzesi projesinde Emre Arolat ve Han Tümertekin ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Sayın, bir binanın korunarak dönüştürülmesi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerin bulunması gereken özü anlamak olduğunu söyledi.

Sayın, yazma eylemini bilinmeyeni açığa çıkarmak, bireysel deneyimleri paylaşmak ve mimarlık hakkında tartışmaya katkıda bulunmak olarak tanımladı. Ayrıca, Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri hakkında da görüşlerini paylaşarak yarışmaların öğrencilerin eğitiminde önemli bir rol oynadığını belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)