New York Little Island Parkı

Heatherwick Studio, küresel mühendislik firması Arup ve New York merkezli peyzaj mimarları MNLA ile 2,4 dönümlük parkı inşa etti. İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick, New York'ta açılan Little Island parkını ve performans mekanını desteklemek için Hudson Nehri'ne yerleştirilmiş 132 beton sütun kullandı.

Küçük Ada, dalgalı bir platform oluşturmak için farklı seviyelerde yerleştirilmiş betondan yapılmış mantar şeklindeki sütunlardan oluşur. Heatherwick'e göre, tasarım fikri, sudan çıkan balıklar için bir üreme alanı sağlayan eski Pier 54'ün yığınlarını gözlemlemekten geldi. Heatherwick, "Tipik olarak, iskeleler, bir yüzey oluşturmak için onları kaplayan levhalarla nehir yatağına inen yapısal yığınlardan oluşur. Ancak, bu yığınlardan ve nehir koşullarına dayanabilecek yapılar inşa etmek için gereken inşaat mühendisliğinden ilham aldık." dedi.

Her biri 350 tona kadar taşıyabilen kazıklar, suyun 61 metre altındaki kayaya çakıldı. Little Island'ın prekast beton elemanları, 39 farklı kalıp şekli kullanılarak şehir dışında üretildi ve daha sonra mavna ile sahaya taşındı. Yerinde dökme bir beton levha, tüm prekast elemanları birbirine bağlar. Yığınların üstleri, toprakla doldurulmuş altı metre genişliğinde kaplar oluşturan prefabrik taçlardan yapılmıştır. MNLA, proje için 400 bitki türü ve 100 ağaç türü seçti ve nehirden gelen rüzgârın parkta dolaşırken insanları boğmasına engel olmak için stratejik olarak yaprak dökmeyen bitkiler dikti. Yaz aylarında ziyaretçilerin güneşlenebilecekleri çimenlerde düşünüldü.

New York'a özgü bir parke olan siyah akasyadan yapılmış basamaklar, tepelik arazide bir aşağı bir yukarı çıkıyor. İnsanların yollara daha maceralı bir alternatif olarak kapışmaları için kaya yığınları düzenlenmiştir. Little Island'da ahşap banklara sahip, 700 seyirci kapasiteli amfi tiyatro dahil olmak üzere üç performans mekânı bulunuyor. Ayrıca 3.500 kişiyi alabilen merkezi bir alan ve 200 kişilik performans sahnesi var.Parkta ekstra yapılar inşa etmek ve manzarayı bozmak yerine, performans mekanlarının tüm kulis tesisleri iskelenin altına inşa edilmiş ve bir köprüden ulaşılmaktadır.Little Island artık halka açık ve ücretsiz zamanlı biletlerle erişilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)